Podwyższenie kapitału zapasowego w spółce kapitałowej a PCC

Grzegorz Gębka doradca podatkowy
W związku z przystąpieniem do spółki nowego wspólnika zostanie wniesiony aport. Niewielka część jego wartości podwyższy kapitał zakładowy, reszta natomiastw formie agio zostanie przekazana na kapitał zapasowy.
Czy w przypadku podwyższenia kapitału zapasowego w spółce z o.o. wystąpi PCC?

Nie. W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o PCC opodatkowaniu podlega umowa spółki oraz jej zmiany. Z kolei za zmianę umowy spółki kapitałowej uważa się m.in. podwyższenie kapitału zakładowego (art. 1 ust. 3 pkt 2). Z ustawy nie wynika natomiast, by umowa spółki, na podstawie której dochodzi do podwyższenia kapitału zapasowego, skutkowała obowiązkiem zapłaty PCC.

Wyświetlono 49% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....