Płatności gotówką nie świadczą o dobrej wierze podatnika

Zapłata za towar lub usługę w formie gotówkowej negatywnie wpływa na przesłankę dobrej wiary oraz należytej staranności podatnika.

Takie wnioski płyną z wyroku NSA z 23.01.2018 (I FSK 2144/15). Sąd kolejny raz wypowiedział się nt. możliwości odliczania VAT z faktury wystawionej przez nierzetelnego sprzedawcę. Odwołując się do wcześniejszego orzecznictwa, podkreślił, że jeżeli istnieją przesłanki, by podejrzewać istnienie nieprawidłowości lub przestępstwa, przezorny przedsiębiorca powinien zasięgnąć informacji nt. podmiotu, u którego zamierza nabyć towary lub usługi, w celu upewnienia się co do jego wiarygodności.

W uzasadnieniu czytamy: skarżąca spółka nie była świadomym uczestnikiem nielegalnego procederu z udziałem wystawcy spornych faktur, jednakże nie wykazała, aby zachowała należytą staranność kupiecką przy tym obrocie, co czyni niezasadnymi zarzuty naruszenia przepisów postępowania w tym zakresie. Z okoliczności (…) sprawy wynika, iż spółka niewątpliwie winna była przynajmniej podejrzewać, że transakcje, w których uczestniczy, związane były z nielegalnymi działaniami (…). Pomimo tego nikt z ramienia skarżącej nie zweryfikował siedziby swego kontrahenta, ani przez KRS, ani też w faktycznym miejscu wskazanym jako siedziba firmy F. Ponadto (…) nikt nie potrafił zidentyfikować w żaden sposób osoby, która przyjeżdżała z zamówionym paliwem, a płatność za towar odbywała się zawsze gotówką za korzystną (a zatem odbiegającą od realiów rynkowych) cenę. 

  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • KRS – Krajowy Rejestr Sądowy

Również chęć zysku za wszelką cenę nie zwalnia podatnika z zachowania ostrożności w kontaktach z kontrahentami. Zwłaszcza sytuacja, gdy cena towaru była niska, winna wzbudzić u skarżącej wątpliwości co do rzetelności tego sprzedawcy i skłonić do podjęcia działań mających na celu sprawdzenie jego wiarygodności, pochodzenia i jakości nabywanych wyrobów.

(…) Skarżąca spółka nie była świadomym uczestnikiem nielegalnego procederu z udziałem wystawcy spornych faktur, jednakże nie wykazała, aby zachowała należytą staranność kupiecką przy tym obrocie, co czyni niezasadnymi zarzuty naruszenia przepisów postępowania w tym zakresie.

Stanowisko, zgodnie z którym płatność gotówką może zmniejszać wiarygodność transakcji oraz wyłącza dobrą wiarę kupującego, NSA wyraził również w wyrokach z 19.10.2016 (I FSK 364/15) oraz 18.01.2017 (I FSK 691/15).

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....