Opublikowano struktury logiczne i formaty elektronicznych sprawozdań finansowych

Krzysztof Hałub

Od 1.10.2018 sprawozdania finansowe (sf) większości jednostek mają być sporządzane wyłącznie w postaci elektronicznej, w strukturze logicznej i formacie określonym przez MF. Resort finansów opublikował te struktury 3.09.2018 na swojej stronie internetowej.
  • MF – Minister Finansów
  • MSR – Międzynarodowe Standardy Rachunkowości
  • uor – ustawa o rachunkowości
  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa

Przypomnijmy, że od 1.10.2018 sf mają być sporządzane tylko w postaci elektronicznej, przy czym w myśl obowiązującego od tej daty art. 45 ust. 1g uor jednostki wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS sporządzają sf w strukturze logicznej oraz formacie udostępnianych w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Z kolei art. 45 ust. 1h uor w brzmieniu obowiązującym od października 2018 stanowi, że sf sporządzane zgodnie z MSR sporządza się w strukturze logicznej oraz formacie, jeżeli zostaną udostępnione w BIP na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych.

Pliki do pobrania

Opublikowane przez resort finansów struktury logiczne i formaty (dostępne na stronie internetowej KAS: LINK) dotyczą sf określonych w zał. nr 1–6 do uor (banki, zakłady ubezpieczeń i asekuracji, jednostki inne, małe, mikro, organizacje pozarządowe), a także wynikających z rozporządzeń wykonawczych do niej (m.in. sf skok, domów maklerskich, skonsolidowane sf). Każdemu sf przypisano 3 pliki: struktury danych, sf w tys. zł, sf w zł.

Ze strony MF można pobrać pliki w formacie XSD, stanowiące wzorzec struktury danych dla każdego zamieszczonego typu sf. Nie zamieszczono tam narzędzia pozwalającego wytworzyć sf w wymaganym formacie XML.

Opublikowane przez Ministerstwo Finansów struktury logiczne oraz formaty sf dotyczą wyłącznie sf sporządzanych na podstawie uor. Ministerstwo poinformowało, że sf zgodne z MSR należy sporządzać w postaci elektronicznej nieustrukturyzowanej.

Dowolną postać mogą mieć też elektroniczne sf jednostek niewpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS. Nie dotyczy to jednak osób fizycznych (a także spółek cywilnych osób fizycznych). Zgodnie bowiem z art. 45 ust. 5 updof w brzmieniu obowiązującym od 1.10.2018 podatnicy prowadzący księgi rachunkowe zobowiązani do sporządzenia sf przekazują, za pomocą środków komunikacji elektronicznej, Szefowi KAS sf w terminie złożenia zeznania w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej udostępnianej na podstawie art. 45 ust. 1g uor.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....