Optymalizacja podatkowa wyborem podatnika zgodnym z prawem

Wiesława Moczydłowska certyfikowany Ekspert Usług Księgowych

Przedsiębiorcy są z reguły zainteresowani możliwością optymalizacji podatkowej, tj. wyboru takich rozwiązań przewidzianych w przepisach podatkowych, które legalnie pozwalają obniżyć wysokość podatków. Mają oni pełne prawo poszukiwać korzystnych, ale przewidzianych prawem rozwiązań, zmierzających do zmniejszenia obciążeń podatkowych.

  • WSA – wojewódzki sąd administracyjny
  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
  • Op – Ordynacja podatkowa
  • Kc – Kodeks cywilny

Prawo do wyboru najdogodniejszego, przewidzianego przepisami, opodatkowania stanowi przejaw racjonalnego zachowania się podatników. Słuszność tego poglądu potwierdzają wyroki sądów administracyjnych. Przykładowo NSA w wyroku z 31.01.2002 r. stwierdził, że istotą działalności gospodarczej jest maksymalizacja zysku a nie zobowiązań podatkowych (I SA/Gd771/01). Przedsiębiorca ma zatem prawo tak kształtować swoje stosunki i wszelkiego rodzaju transakcje, aby zminimalizować obciążenia podatkowe, pod warunkiem że nie narusza to obowiązującego prawa.

Jeszcze do niedawna optymalizacja podatkowa postrzegana była jako zjawisko negatywne. Ze sformułowaniem tym kojarzą się bowiem takie pojęcia, jak: uchylanie się od opodatkowania, unikanie opodatkowania czy też obejście prawa podatkowego.

Czym zatem jest tak naprawdę optymalizacja podatkowa i kiedy mamy do czynienia z legalnymi sposobami obniżenia płaconego przez przedsiębiorców podatku?

Uchylanie się od opodatkowania to działania negatywne, bezpośrednie łamanie przepisów prawa, polegające na zatajaniu prawdy, oszustwie. Z kolei unikanie opodatkowania definiowane jest jako wybór takiego działania, które pozwala płacić możliwie niskie podatki – zmniejszyć wysokość obciążeń podatkowych. W przeciwieństwie do uchylania się od opodatkowania unikanie jest działaniem legalnym; oznacza każdą próbę podjętą za pomocą legalnych środków dla zmniejszenia lub uwolnienia się od opodatkowania, które powstałoby bez tych działań.

Wyświetlono 15% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....