Oprocentowanie zwrotu VAT, gdy złożono autokorektę deklaracji po kontroli US
Czy jeśli po otrzymaniu protokołu kontroli podatnik złoży autokorektę deklaracji, będzie mu przysługiwało oprocentowanie zwrotu VAT dokonanego przez US po terminie wynikającym z deklaracji pierwotnej, czy może w ogóle oprocentowanie nie przysługuje?
Zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy o VAT naczelnik US może przedłużyć termin zwrotu VAT, jeżeli jego zasadność wymaga dodatkowego zweryfikowania. Jeśli przeprowadzona weryfikacja wykaże zasadność zwrotu, US wypłaca należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.
- MF – Minister Finansów
- US – urząd skarbowy
- WSA – wojewódzki sąd administracyjny
- NSA – Naczelny Sąd Administracyjny
- ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
- Op – Ordynacja podatkowa
- KAS – Krajowa Administracja Skarbowa
Tak więc w tej części, w której zadeklarowana pierwotnie kwota zwrotu VAT okazała się prawidłowa, podatnikowi przysługuje oprocentowanie.
Wątpliwości rodzą się w związku z inną zasadą, według której skorzystanie przez podatnika z możliwości korekty deklaracji VAT sprawia, że deklaracja korygująca zastępuje deklarację pierwotną (korygowaną), czego skutkiem jest pozbawienie pierwotnej deklaracji mocy prawnej. W efekcie termin zwrotu VAT należy liczyć od daty złożenia deklaracji korygującej. W praktyce biegnie on na nowo.
Moim zdaniem wyjątek od tej zasady zachodzi w przypadku, gdy korekta deklaracji VAT składana jest jako efekt weryfikacji przez organ podatkowy zasadności zwrotu. Ważne jest bowiem, że termin zwrotu VAT został przedłużony w celu weryfikacji zasadności zwrotu. Nie ma znaczenia sposób zakończenia tej weryfikacji.
Ponieważ weryfikacja rozliczenia podatnika może nastąpić w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego, jej zakończenie może mieć formę:
- korekty deklaracji dokonanej przez organ podatkowy w ramach czynności sprawdzających, protokołu kontroli podatkowej,
- wyniku kontroli celno-skarbowej lub
- decyzji kończącej postępowanie podatkowe.
W każdym z tych przypadków proces weryfikacji zasadności zwrotu kończy się działaniem organu podatkowego. W tych przypadkach nie ma wątpliwości, że jeśli zadeklarowana kwota zwrotu VAT okaże się prawidłowa, podatnikowi przysługuje oprocentowanie.
Nie ma powodu, aby w gorszej sytuacji stawiać podatnika, który uwzględniając ustalenia procesu weryfikacji zwrotu VAT, oszczędzając organom podatkowym pracy i czasu, sam skorygował deklarację VAT. Byłoby to co najmniej nierówne traktowanie podatników. I to tych podatników, którzy zdecydowali się ułatwić pracę organom podatkowym.