Opodatkowanie zaliczki na poczet WDT
Czy taką fakturę ujmujemy w rejestrze i deklaracji VAT w miesiącu wystawienia z podatkiem 23%, skoro nie mamy jeszcze potwierdzenia wywozu?
Nie. Zgodnie z zasadą ogólną (art. 20 ust. 1 ustawy o VAT) przy WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy. Wiążąca zatem będzie zwykle data wystawienia faktury przez dostawcę. Dopiero jeśli faktura dokumentująca dostawę nie zostanie wystawiona bądź będzie wystawiona z dużym opóźnieniem, WDT należy wykazać pod datą 15. dnia miesiąca następnego po tym, w którym miała miejsce sprzedaż i dostawa.
- IS – izba skarbowa
- WDT – wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów
W myśl art. 19a ustawy o VAT jeżeli przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek czy ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania. Podatnik w dacie otrzymania zapłaty z ww. tytułów musi od razu rozliczyć VAT, mimo że nie dokonał jeszcze dostawy. Fakturę dokumentującą otrzymaną zapłatę można wystawić w terminie późniejszym, do 15. dnia miesiąca następnego.
Jednak w przypadku zaliczek na WDT obowiązek podatkowy nie wystąpi. Jest to związane z uchyleniem ust. 3 w art. 20 ustawy o VAT. Brzmiał on: Jeżeli przed dokonaniem dostawy, o której mowa w ust. 1, otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Co za tym idzie, podatnik nie powinien także wystawiać faktury zaliczkowej, skoro nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu otrzymania zaliczki.
W celu uniknięcia potencjalnych nieprawidłowości w zakresie rozliczeń lepiej zatem nie dokumentować otrzymanych przedpłat na WDT fakturami. Nieprawidłowości mogą polegać na tym, że przez pomyłkę faktura zostanie ujęta w rozliczeniach podatnika, w szczególności w informacjach podsumowujących, podczas gdy druga strona transakcji jej nie uwzględni (skoro z jej punktu widzenia nie nastąpiło WNT).
Takie stanowisko zajmują również organy podatkowe. Przykładem jest interpretacja IS w Poznaniu z 23.09.2014 (ILPP4/443-329/14-2/BA): W związku ze zmianami w zakresie określenia momentu powstania obowiązku podatkowego wynikającymi ze zmiany przepisów unijnych, odstąpiono od określenia momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy lub nabycia towarów (otrzymanie tego rodzaju zapłaty nie rodzi już obowiązku podatkowego).
Podsumowując: skoro – w myśl obowiązujących przepisów – otrzymanie zaliczki przed WDT nie powoduje powstania obowiązku podatkowego, to nie ma też obowiązku wystawiania faktury ją dokumentującej. W konsekwencji zaliczka nie jest wykazywana w bieżących rozliczeniach VAT. Dopiero po wystawieniu faktury dokumentującej wykonanie WDT cała kwota będzie wykazana do opodatkowania. Po spełnieniu zaś ustawowych warunków, prowadzących do potwierdzenia faktycznego wykonania dostawy, będzie ona opodatkowana stawką 0%.