Opodatkowanie VAT wywłaszczenia nieruchomości na cele publiczne

Należąca do naszej spółki z o.o. niezabudowana działka przeznaczona w miejscowym planie pod zabudowę została decyzją Starosty z 19.09.2012 r. wywłaszczona na rzecz gminy. Decyzja ta stała się ostateczna 29.10.2012 r., a wywłaszczenie nieruchomości uzasadniał cel publiczny, jakim była rozbudowa gmachu urzędu gminy prowadzona przez gminę. (Działka sąsiaduje z nieruchomością, na której znajduje się budynek urzędu gminy). W decyzji wywłaszczeniowej przyznano nam odszkodowanie 61 500 zł, które wpłynęło na rachunek bankowy 8.11.2012 r.
Czy nasza spółka powinna zapłacić VAT od odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość? Jesteśmy zarejestrowani jako podatnik VAT czynny i rozliczamy się na zasadach ogólnych (składamy deklarację VAT-7).

Opodatkowaniu VAT, stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podlegają m.in. odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju. W myśl zaś art. 2 pkt 6 tej ustawy towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Rzeczami zgodnie z art. 45 Kc są przedmioty materialne, a więc także i nieruchomości, jako części powierzchni ziemskiej, stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 Kc). Fakt, iż grunt jest towarem, potwierdza interpretacja indywidualna Dyrektora IS w Łodzi z 5.03.2012 r. (IPTPP1/443--999/11-5/MH).

Z kolei przez odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, stosownie do art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również  przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu, jak również z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie.

Wyświetlono 27% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....