Opodatkowanie importu usług u podatnika zwolnionego podmiotowo

Spółka prowadzi w Polsce działalność gospodarczą polegającą na udzielaniu pożyczek oraz wynajmie lokalu (miesięczny czynsz wynosi 400 zł). Korzysta ze zwolnień od VAT (przedmiotowego oraz podmiotowego), więc nie składa deklaracji podatkowych. Na potrzeby działalności kupuje od spółki powiązanej z siedzibą na Litwie usługi księgowe (płatne za okresy miesięczne) i doradcze (płatne za każdą udzieloną poradę).
Czy import usług też będzie zwolniony od VAT? Gdyby spółka była zobowiązana do naliczenia VAT, to czy ma prawo go odliczyć od podatku należnego?

Z pytania wynika, że spółka spełnia warunki do zwolnienia od VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. Świadczy co prawda usługi najmu (potencjalnie opodatkowane), ale wartość tej sprzedaży nie przekracza limitu obrotów uprawniającego do zwolnienia podmiotowego (150 000 zł). Z kolei udzielanie pożyczek to usługa zwolniona od VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT. Uzyskane z tej sprzedaży kwoty nie są brane pod uwagę przy ustalaniu limitu uprawniającego do zwolnienia podmiotowego (art. 113 ust. 2 ustawy o VAT).

Rodzaj nabywanych usług i status usługodawcy (podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej na terytorium Polski) wskazują, że miejscem świadczenia (opodatkowania) usług księgowych i doradczych jest miejsce, w którym usługobiorca ma siedzibę działalności gospodarczej, a więc Polska (wynika to z art. 28a pkt 1 lit. a oraz art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....