Opłaty za przedterminowe rozwiązanie umowy

Piotr Kaim doradca podatkowy
Spółka z o.o. postanowiła wycofać się z niektórych przedsięwzięć, przynoszących znaczące straty. W związku z tym m.in. rozwiązała umowę licencyjną oraz umowę najmu (występowała w nich jako licencjobiorca oraz najemca). Obie umowy zostały pierwotnie zawarte na czas określony i dlatego ich rozwiązanie wymagało od spółki uiszczenia opłat, ustalonych w odrębnych porozumieniach z kontrahentami. Mimo tego cała operacja doprowadziła do redukcji strat i znaczących oszczędności.
Czy opłaty za przedterminowe rozwiązanie umowy licencyjnej oraz umowy najmu mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?

Zdaniem autora wskazane opłaty stanowią koszty uzyskania przychodów. Niestety w praktyce kwestia ta wywołuje spory: organy podatkowe wykazują tendencję do rozstrzygania spraw na niekorzyść podatników, a orzecznictwo sądowe jest niekonsekwentne, choć coraz częściej podatnikom sprzyja.

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....