Opłata za JPK_WB na żądanie US
Zasadniczo przedsiębiorca nie może odmówić przedstawienia żądanej informacji w formie JPK_WB. Obliguje go do tego art. 193a § 1 Op. Jednak Ministerstwo Finansów w przypadku takim, jak opisany powyżej, pozwala na odstąpienie od przekazania żądanej informacji w postaci pliku JPK i dostarczenie jej w dowolnej formie.
- US – urząd skarbowy
- Op – Ordynacja podatkowa
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
W opublikowanej w styczniu 2019 na stronie internetowej resortu broszurze informacyjnej dotyczącej struktury JPK_WB, w części „Pytania i odpowiedzi”, w odpowiedzi na pytanie: Kogo dotyczy obowiązek raportowania JPK_WB. Kto na żądanie organu podatkowego będzie zobowiązany do dostarczenia wygenerowanego JPK_WB (bank czy klient banku/kontrolowany podatnik)?, wyjaśniono:
Struktura JPK_WB jest strukturą, która dotyczy wyciągu bankowego, czyli dowodu księgowego, który wytwarza bank. Obowiązek dostarczenia tej struktury spoczywa na podatniku, jednak jest on realizowany we współpracy z bankiem. W przypadku gdy system banku nie posiada funkcjonalności wytwarzania wyciągu bankowego w formacie JPK_WB lub jeśli bank żąda dodatkowych opłat za jego wydanie, organ podatkowy będzie akceptował wyciąg bankowy w innym formacie elektronicznym (np. pliku CSV lub PDF) lub w formie papierowej.