Opłacenie składek członkowskich i ubezpieczenia zawodowego za zatrudnionych fachowców

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Spółka wykonuje m.in. roboty budowlane, projekty budowlane, świadczy usługi nadzoru budowlanego. Jej pracownicy (inżynierowie) wykonujący czynności wymagające wiedzy fachowej muszą legitymować się stosownymi uprawnieniami. Czasami warunkiem przystąpienia spółki do przetargów jest przedstawienie certyfikatów i zaświadczeń o uprawnieniach pracowników. Aby uzyskać te certyfikaty, inżynierowie muszą być członkami Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (PIIB). Wiąże się to z opłacaniem składek członkowskich. Ponadto osoby z uprawnieniami w tym zakresie wykonujące zawód muszą się ubezpieczać z tytułu odpowiedzialności cywilnej na wypadek szkody, jaka może zostać przez nie wyrządzona przy wykonywaniu obowiązków zawodowych. Spółka zdecydowała, że będzie płacić za pracowników składki zawodowe i ubezpieczeniowe albo zwracać poniesione przez nich na ten cel koszty.
Czy w związku z tym powstaje dla pracowników przychód do opodatkowania i oskładkowania?  

Tak. Zgodnie z ustawą z 15.12.2000 r. o samorządach zawodowych architektów, inżynierów budownictwa oraz urbanistów (DzU z 2014 r. poz. 946 ze zm.) nie ma możliwości wykonywania ani sprzedawania projektów budowlanych i wykonawczych bez przynależności do PIIB (co wymaga m.in. regularnego opłacania składek członkowskich) oraz bez opłacenia ubezpieczenia OC za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej, w związku z wykonywaniem samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie, w zakresie posiadanych uprawnień budowlanych.

Wyświetlono 32% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....