Operacje finansowe nie wpływają na ustalenie prewspółczynnika

Przemysław Powierza doradca podatkowy, Tax Partner w RSM Poland
W zakładzie energetyki cieplnej występuje sprzedaż opodatkowana 23% VAT, jak również odwrotne obciążenie w przypadku sprzedaży złomu oraz przychody z operacji finansowych.
Czy ta sprzedaż "poza VAT" wpłynie na sposób liczenia proporcji zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT?

Nie. Proporcja odliczenia VAT (tzw. prewspółczynnik), na obowiązek ustalania której wskazują wyraźnie nowe przepisy ustawy o VAT obowiązujące od 1.01. 2016 r., dotyczy wyłącznie przypadków, gdy podatnik oprócz czynności w ramach działalności gospodarczej (opodatkowanych oraz zwolnionych od VAT) wykonuje także czynności pozostające całkowicie poza sferą takiej działalności (tj. w sferze prywatnej, w działalności non profit albo w ramach sprawowania władzy publicznej).

Wyświetlono 36% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....