Okulary korygujące niekiedy bez refundacji

Pracownik z własnej inicjatywy zrobił badania okulistyczne w prywatnej przychodni, bo obawiał się pogorszenia wzroku. Okazało się, że musi nosić okulary korekcyjne lub soczewki. Wykonuje obowiązki przy monitorze ekranowym. Pracodawca zgodził się zwrócić mu koszty zakupionych okularów.
Czy od kwoty takiego zwrotu należy opłacić podatek dochodowy i składki ZUS?

Tak, ponieważ badania nie zostały przeprowadzone w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami. Szczegóły niżej.

Pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionemu, użytkującemu monitor ekranowy przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasy pracy, okulary korygujące wzrok zgodne z zaleceniami lekarza, jeżeli potrzeba ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego wynika z badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej (§ 2 pkt 4 i § 8 rozporządzenia MPiPS z 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy wyposażonych w monitory ekranowe, DzU nr 148 poz. 973; dalej rozporządzenie o monitorach ekranowych). Aby w grę wchodziła ta powinność, muszą wystąpić łącznie następujące przesłanki:

Wyświetlono 25% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....