Ograniczanie zatorów płatniczych (cz. II) – porównanie rozwiązań przyjętych w podatku dochodowym i VAT oraz ewidencja księgowa
Od 1.01.2020 r. weszły w życie przepisy ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych[1], które na potrzeby podatku dochodowego (CIT oraz PIT) wprowadziły nowy mechanizm rozliczenia należności nieopłaconej przez nabywcę w określonym terminie[2]. Regulacje te – dotyczące zarówno wierzyciela, jak i dłużnika – nie są jednak nowością, ponieważ rozwiązania przyjęte w ustawach o podatku dochodowym w dużej mierze zostały oparte na tzw. uldze na złe długi, znanej czynnym podatnikom VAT od 1.06.2005 r.
W sposobie rozliczenia „złego” długu na potrzeby obu podatków oprócz wielu podobieństw można zaobserwować istotne różnice.
Przebieg rozliczenia złego długu w VAT
Aby dostrzec te różnice, celowe jest przypomnienie ogólnych zasad rozliczenia ulgi na złe długi w VAT, o której mowa w art. 89a i art. 89b ustawy o VAT. Dotyczy ona należności z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług podlegających opodatkowaniu na terytorium kraju, w przypadku gdy należność ta nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 90 dni od dnia upływu terminu jej płatności, określonego w umowie lub na fakturze.
Po spełnieniu tego warunku, związanego z upływem 90. dnia od dnia, w którym przypadał termin zapłaty, uznaje się, że nastąpiło uprawdopodobnienie nieściągalności należności, co:
- uprawnia wierzyciela do korekty podatku należnego od transakcji w rozliczeniu za okres, w którym należność uzyskała status złego długu,
- zobowiązuje dłużnika do korekty – w tym samym czasie – odliczonego podatku naliczonego.
Ulga na złe długi ma podstawę w art. 90 dyrektywy 112. Ten unijny przepis przyznaje państwom członkowskim możliwość obniżenia podstawy opodatkowania np. w przypadku niewywiązania się przez dłużnika z płatności. Daje jednocześnie państwu członkowskiemu swobodę w zakresie określenia warunków tego obniżenia.
Wyświetlono 6% treści artykułu
Zaloguj się
Aby czytać dalej, jeśli masz wykupiony abonament
Możesz mieć dostęp do pełnej treści tego artykułu jeżeli:
masz abonament on-line
- miesiąc - 50,00
- kwartał - 120,00
- pół roku - 200,00
- rok - 290,00
jesteś prenumeratorem miesięcznika „Rachunkowość”
Pomoc
- telefon: 22 826 56 21
- email: ⇒ pren@rachunkowosc.com.pl