Odszkodowania i odprawy dla dobrowolnie rezygnujących z pracy objęte PIT

Anna Koleśnik doradca podatkowy
Chcemy redukować koszty zatrudnienia w spółce, zachęcając pracowników do dobrowolnego rozwiązania stosunku pracy (za porozumieniem stron, z przyczyn dotyczących zakładu pracy). Ci, którzy sami zrezygnują z pracy, dostaną odszkodowanie (zgodnie z zapisami programu dobrowolnych odejść uzgodnionego w porozumieniu z załogą).
Czy jest ono objęte zwolnieniem z PIT na mocy art. 21 ust. 1 pkt 3 updof?

Zgodnie z przywołanym przepisem (w brzmieniu obowiązującym od 4.10.2014 r.) wolne od podatku są otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość i zasady ustalania wynikają:

  • z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie,
  • wprost z postanowień układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 § 1 Kp

z 7 wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w updof (dotyczącymi m.in. odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę, odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji).

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....