Odsetki od udziału kapitałowego wypłacane wspólnikom osobowych spółek handlowych – ujęcie księgowe

Marek Barowicz
W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych wypłatę odsetek od udziału kapitałowego przysługujących wspólnikowi spółki jawnej?

Wspólnikom spółek osobowych (jawnej, partnerskiej, komandytowej i ska – w tym ostatnim przypadku chodzi o komplementariuszy) przysługuje prawo żądania corocznej wypłaty odsetek w wysokości 5% ich udziału kapitałowego (odpowiadającego wartości rzeczywiście wniesionego wkładu), nawet wtedy, gdy spółka poniosła stratę (art. 53 oraz art. 89, art. 103 i art. 126 § 1 pkt 1 w zw. z art. 53 Ksh).

  • IS – izba skarbowa
  • US – urząd skarbowy
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • Ksh – Kodeks spółek handlowych

Prawo takie nie przysługuje wspólnikom spółek kapitałowych. Zgodnie bowiem z art. 190 i art. 346 Ksh wspólnikom spółek z o.o. i akcjonariuszom spółek akcyjnych nie wolno pobierać odsetek od wniesionych wkładów, jak również od posiadanych udziałów (akcji).

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....