Odsetki od pożyczki wyłączone z kosztów podatkowych przy niedostatecznej kapitalizacji

Edward Kosakowski biegły rewident, doradca podatkowy, prezes zarządu w Kancelarii Księgowo-Audytorskiej "Buchalteria" sp. z o.o.
W zeszycie specjalnym „Zamknięcie roku 2013” w opracowaniu Opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej w 2013 r. (str. 457) mowa jest o tzw. „cienkiej” kapitalizacji i wyłączeniu z kosztów uzyskania przychodu odsetek wypłaconych od tej części pożyczki, w jakiej przekracza ona limit 3-krotności kapitału zakładowego.
Zamieszczono tam przykład, który kończy zdanie: (…) pełne odsetki od tej pożyczki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jak zatem wyliczyć kwotę pożyczki, od której pełne odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodu?
W publikacjach dotyczących tego zagadnienia znalazłam dwa wzory umożliwiające podział odsetek na stanowiące i niestanowiące kosztów uzyskania przychodu:
1) zadłużenie minus 3. krotny kapitał zakładowy podzielone przez kwotę zadłużenia,
2) zadłużenie minus 3. krotny kapitał zakładowy podzielone przez kwotę pożyczki.
Z obu tych wzorów wynika, że nie ma takiej kwoty pożyczki, od której część odsetek nie stanowiłaby kosztów uzyskania przychodów.

Przedstawione w opracowaniu Opodatkowanie dochodu z działalności gospodarczej w 2013 r. („Zamknięcie roku 2013” str. 457) zasady ustalania wysokości odsetek od pożyczek udzielanych spółce kapitałowej przez jej udziałowców (akcjonariuszy), które w myśl art. 16 ust. 1 pkt. 60 i 61 updop nie stanowią kosztów podatkowych, są – moim zdaniem – merytorycznie poprawne i znajdują uzasadnienie w przepisach updop i ich wykładni przyjętej przez organy podatkowe oraz sądy administracyjne.

Faktem jest, że przepisy updop zostały sformułowane w dość skomplikowany sposób i nie zawierają wzoru (sposobu) obliczania odsetek podlegających wyłączeniu z kosztów podatkowych. Powoduje to, że w literaturze przedmiotu, a także w interpretacjach organów podatkowych, pojawiają się różne wzory, które w pewnych sytuacjach, przy zastosowaniu tych samych danych, prowadzą do różnych rezultatów.

Wyświetlono 21% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....