Odroczenie terminu wysłania JPK – właściwość organu
Tak, o ile będzie uzasadnione ważnym interesem podatnika lub publicznym. Jednak wniosek w tej sprawie należy kierować do MF.
Na podstawie art. 48 § 1 Op organ podatkowy na wniosek podatnika w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub publicznym może odraczać terminy przewidziane w przepisach prawa podatkowego, z wyjątkiem określonych w art. 68–71, art. 77 § 1–3, art. 79 § 2, art. 80 § 1, art. 87 § 3 i 4, art. 88 § 1 i art. 118 Op.
- MF – Minister Finansów
- US – urząd skarbowy
- Op – Ordynacja podatkowa
- JPK – Jednolity Plik Kontrolny
Ustawodawca nie wymienił tu art. 82 § 1b Op, który stanowi, że osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej i osoby fizyczne prowadzące księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych są obowiązane, bez wezwania organu podatkowego, przekazać do MF za pomocą środków komunikacji elektronicznej informacje o prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w art. 193a § 2 Op, na zasadach dotyczących przesyłania ksiąg podatkowych lub ich części określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 193a § 3 Op, za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy.
Zatem możliwe jest odroczenie terminu przesłania do MF ewidencji VAT w formie JPK.
Pozostaje pytanie, czy organem właściwym w tej sprawie jest naczelnik US właściwego miejscowo dla podatku VAT, czy może MF, skoro to jemu przekazywane są informacje w postaci JPK.
W art. 48 § 1 Op mowa jest o organie podatkowym. W myśl art. 13 § 2 pkt 5 Op MF jest organem podatkowym właściwym w sprawach informacji przekazywanych przez banki i skok o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, o których mowa w art. 82 § 2 Op.
Ustawodawca nie nadał natomiast wprost MF przymiotu organu podatkowego w sprawach informacji o prowadzonej ewidencji VAT, o których mowa w art. 82 § 1b Op. Mogłoby się więc wydawać, że właściwym organem podatkowym jest tu, zgodnie z art. 13 § 1 pkt 1 Op, naczelnik US – jako organ I instancji.
Mimo braku wyraźnego przyznania MF kompetencji organu podatkowego, a wręcz wobec luki prawnej, fiskus przyjął wykładnię pozwalającą na uznanie MF za organ uprawniony do odraczania terminu przekazywania ewidencji VAT w formie JPK.
Argumentacja jest prosta. Naczelnicy US nie mają uprawnienia do odraczania tego terminu, gdyż nie są właściwi rzeczowo do wykonywania zadań związanych z informacjami, o których mowa w art. 82 § 1b Op.
Należy pamiętać, że wniosek o odroczenie terminu dotyczyć może konkretnego terminu i nie oznacza zwolnienia z obowiązku złożenia za dany miesiąc informacji o prowadzonej ewidencji VAT.
W razie złożenia wniosku do naczelnika US ten będzie zobowiązany przekazać go do załatwienia MF.