Odpisy amortyzacyjne od bazy danych klientów kupionej od spółki powiązanej nie podlegają ograniczeniom w zaliczaniu do kosztów podatkowych

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Nasza spółka jest członkiem dużej grupy kapitałowej. Zawieramy transakcje z podmiotami powiązanymi. W dwóch różnych miesiącach 2018 r. kupiliśmy od spółki powiązanej dwie bazy klientów (lista klientów wraz z wiedzą sprzedającego w zakresie relacji handlowych). Transakcja była uzasadniona tym, że przejęliśmy od tej spółki sprzedaż kilku towarów. Bazy stanowiły jej wyłączną własność. Przed sprzedażą zostały wycenione przez niezależnych rzeczoznawców majątkowych. Zakupione bazy uznaliśmy za know-how, zostały one wprowadzone w wartościach wynikających z umów sprzedaży do ewidencji wnip. Są amortyzowane bilansowo i podatkowo według stawki rocznej 20%.
Czy koszty amortyzacji powinny podlegać ograniczeniom wynikającym z art. 15e updop?

Takie koszty nie powinny być limitowane na mocy wskazanego przepisu. Można by przywołać kilka argumentów za tym, że odpisy amortyzacyjne jako takie nie mieszczą się w wydatkach, o których mowa w art. 15e updop, niemniej nie znajdują one akceptacji organów podatkowych ani nawet sądów administracyjnych. W przypadku zakupu bazy danych rozstrzygająca jest jednak inna przesłanka. Przypomnijmy, że w myśl art. 15e ust. 1 updop podatnicy obowiązani są wyłączyć z kosztów uzyskania przychodów koszty:

Wyświetlono 17% treści artykułu

Więcej na temat: „Amortyzacja”
CIT i PIT

Lokal spółki jawnej otrzymany w darowiźnie – czy amortyzacja jest kosztem u obdarowanego

Anna Koleśnik
Osoba fizyczna rozpoczęła indywidualną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych (pkpir). Do ewidencji środków trwałych firmy chce wprowadzić lokal użytkowy otrzymany w darowiźnie od ojca. Ten, będąc wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej, otrzymał od niej lokal w rozliczeniu (w ramach wypłaty zysku). Lokal był przez spółkę amortyzowany.
Czy odpisy naliczane przez obecnego właściciela będą dla niego kosztem podatkowym?

Rachunkowość

Stosowanie w rachunkowości podatkowych zasad amortyzacji

Jesteśmy spółką komandytową osób fizycznych, która spełnia kryteria jednostki małej. Chcemy zastosować przewidziane w art. 32 ust. 7 uor uproszczenie, polegające na ustaleniu amortyzacji według zasad określonych w przepisach podatkowych.
Jak postąpić w przypadku posiadanego przez nas prawa wieczystego użytkowania gruntów? Zgodnie z uor jest ono amortyzowane, natomiast w myśl przepisów podatkowych nie podlega amortyzacji. Czy stosując art. 32 ust. 7 uor, powinniśmy zaprzestać jego amortyzowania?

Rachunkowość

Amortyzacja bilansowa i podatkowa – różnice

Od 1.01.2019 r. jest możliwe stosowanie podatkowych – zamiast bilansowych – zasad amortyzacji środków trwałych.
Kogo to uprawnienie dotyczy i na czym, tak naprawdę, polegają różnice w zasadach amortyzacji?

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....