Odpisy amortyzacyjne a koszty finansowania dłużnego

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Nasza spółka z o.o. rozważa zakup kilku nowych środków trwałych. Ponieważ z bieżących środków finansowych musimy opłacić dostawy, na zakup składników majątku trwałego zapewne zaciągniemy kredyt w banku albo pożyczkę od innego podmiotu. Do tej pory tego rodzaju zakupów dokonywaliśmy z własnych pieniędzy.
Jakie szczególne skutki podatkowe będą się wiązały ze sfinansowaniem inwestycji środkami zewnętrznymi?

Do wartości początkowej nowego środka trwałego trzeba będzie zaliczyć dodatkowo odsetki będące wynagrodzeniem dla podmiotu udzielającego kredytu/pożyczki, związane z zakupem i naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.

  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Takie odsetki będą co do zasady kosztem uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne, jednak być może część z nich w ogóle nie stanie się kosztami podatkowymi. Wynika to z tego, że obecnie podatnicy CIT muszą kalkulować tzw. nadwyżkę kosztów finansowania dłużnego (KFD), która może nie stanowić kosztów uzyskania przychodów.

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....