Odliczenie VAT z kwestionowanej faktury

Zofia Ruwnicka
Podatnik kupił towar/usługę i otrzymał fakturę. Nie akceptuje jednak ceny wskazanej na fakturze - uważa, że powinna być ona niższa i zamierza dochodzić swoich racji przed sądem.
Co w takiej sytuacji z VAT wykazanym na tej fakturze? Czy może odliczyć go w całości w dacie otrzymania faktury, czy tylko w tej części, którą uznaje za słuszną? A może powinien wstrzymać się z odliczeniem do czasu rozstrzygnięcia sporu przez sąd?

VAT naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, przy nabyciu których naliczono ten podatek, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

W transakcjach krajowych odliczenie VAT naliczonego następuje zwykle na podstawie otrzymanych faktur zakupu (art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT). Faktury te muszą być wystawione przez dostawcę towaru/usługodawcę z tytułu rzeczywiście zrealizowanych przez niego czynności i określać wysokość wynagrodzenia jako świadczenia wzajemnego, w tym kwotę VAT. Stanowią one jednocześnie wezwanie do zapłaty określonej należności z tytułu sprzedaży.

Wyświetlono 16% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....