Odliczenie VAT z faktur otrzymanych po likwidacji działalności

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Z końcem czerwca 2018 osoba fizyczna zlikwidowała działalność gospodarczą, w tym złożyła zgłoszenie VAT-Z. Na początku lipca 2018 otrzymała fakturę za prąd do wynajmowanego na potrzeby działalności gospodarczej biura.
Czy może odliczyć z niej VAT?

Art. 88 ust. 4 ustawy o VAT wyłącza możliwość korzystania z prawa do odliczenia VAT przez podatników, którzy w momencie powstania tego prawa nie są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT.

  • US – urząd skarbowy
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Dotyczy to także osób fizycznych, które w związku z zaprzestaniem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu przestały być podatnikami. Od momentu zaprzestania wykonywania czynności opodatkowanych nie mają one prawa do odliczenia.

Prawo do odliczenia VAT z faktury, o której mowa w pytaniu, powstałoby w lipcu 2018 (w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury – zob. art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT), a więc po zaprzestaniu przez osobę fizyczną działalności i utracie statusu podatnika. W konsekwencji nie może ona odliczyć wynikającego z niej VAT.

Stanowisko to podzielają również organy podatkowe. Przykładowo w interpretacji KIS z 30.03.2018 (0112-KDIL1-2.4012.48.2018.2.PG) uznano, że podatnik nie ma prawa odliczyć VAT z faktur otrzymanych po zgłoszeniu zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu (mimo że dotyczyły one okresu, w którym czynności te jeszcze były wykonywane).

Organ podatkowy nie zgodził się na skorzystanie z odliczenia w drodze korekty deklaracji złożonej za ostatni miesiąc wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, stwierdzając, że jeżeli do momentu złożenia druku VAT-Z do US wnioskodawca nie skorzystał z prawa do odliczenia podatku, to nie ma także możliwości złożenia korekty deklaracji po ustaniu statusu podatnika.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....