Odliczenie VAT przy zakupie towarów sprzedawanych za złotówkę

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

Spółka oferuje promocję skierowaną do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. W przypadku zakupu jej wyrobów za określoną kwotę klient może nabyć inny towar po cenie znacznie niższej niż jego wartość rynkowa, np. za 1 zł (cena ta jest niższa od ceny zakupu towaru przez spółkę). Spółka sprzedaje ww. towary ze stawką 23% VAT.
Czy ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie?
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Ponadto warunkiem odliczenia jest niezaistnienie przesłanek negatywnych określonych w art. 88 tej ustawy – przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do odliczenia.

W opisanym przypadku towary sprzedawane po cenie niższej niż ich wartość rynkowa mają związek z działalnością opodatkowaną VAT. Po pierwsze spółka sprzedaje towar promocyjny ze stawką 23%. Po drugie, mimo że koszty nabycia towarów przewyższają cenę ich sprzedaży, to jednak pozostają w bezpośrednim związku z prowadzoną przez spółkę działalnością. Towary sprzedawane w ramach strategii marketingowej mają wygenerować w spółce wyższą sprzedaż opodatkowaną VAT, tj. sprzedaż wyrobów spółki także opodatkowaną podstawową stawką VAT. Oznacza to, że są wykorzystywane do działalności opodatkowanej VAT.

Podsumowując: spółka ma prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu tych promocyjnych towarów, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT (tak też interpretacja KIS z 31.10.2017, 0111-KDIB3-2.4012.415.2017.1.MGO).

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....