Oczyszczacze powietrza i maski antysmogowe dla pracowników bez VAT

Wszelkiego rodzaju świadczenia o charakterze rzeczowym, zaspokajające osobiste potrzeby pracowników, nie powodują powstania obowiązku podatkowego w VAT z uwagi na brak – po stronie pracodawcy – prawa do odliczenia VAT z związku z dokonywanymi zakupami.

Potwierdza to interpretacja KIS z 29.03.2018 (0111-KDIB3-1.4012.84.2018.1.AZ). Dotyczyła ona spółki przekazującej nieodpłatnie swoim pracownikom różnego rodzaju benefity w celu ochrony zdrowia (np. maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza). Zdaniem spółki z racji nieodpłatnych przekazań ww. towarów nie jest konieczna zapłata VAT na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.

  • ustawa o VAT – ustawa o podatku od towarów i usług
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

W myśl przywołanego przepisu obowiązek podatkowy powstaje w momencie nieodpłatnego przekazaniu towaru, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia VAT w momencie nabycia tego towaru. Spółka zaś nie miała prawa do odliczenia VAT z tytułu zakupu nieodpłatnie przekazanych przedmiotów z uwagi na brak związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Jak argumentowała, odnośnie ww. towarów z góry wiadomo jest, że nie zostaną wykorzystane (ani bezpośrednio, ani też pośrednio) do wykonywania czynności opodatkowanych. Nabycie tych towarów jest dokumentowane odrębnymi od innych, firmowych zakupów fakturami. A zatem już w momencie ich nabycia wiadomo jest, że będą one przeznaczone do przekazania pracownikom do ich użytku osobistego, co do zasady poza siedzibą spółki (…). Ich posiadanie/używanie przez pracowników nie będzie się wiązało z wykonywaniem przez spółkę czynności opodatkowanych (nie jest to bowiem np. odzież robocza czy posiłki profilaktyczne).

KIS potwierdziła, że skoro prawo do odliczenia nie przysługuje, to przekazując benefity pracownikom, spółka nie będzie zobowiązana do opodatkowania takich darowizn.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....