Obrót kryptowalutami a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przychody uzyskiwane z handlu kryptowalutami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Tak wynika z interpretacji KIS z 22.03.2018 (0115-KDIT3.4011.72.2018.2.WM). KIS przypomniała, że opodatkowania w formie ryczałtu nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub części przychody ze świadczenia usług wymienionych w zał. nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W miesięczniku Rachunkowość nr 4/2018 szeroko omawiamy temat opodatkowania obrotu kryptowalutami CZYTAJ TUTAJ.

Zdaniem organu handel walutą elektroniczną należy zakwalifikować do usług finansowych i ubezpieczeniowych wymienionych w poz. 26 załącznika. W interpretacji czytamy:

Na wstępie zaznaczyć należy, że „waluty” wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez bank centralny państwa, nie są pieniądzem, tj. nie są prawnym środkiem płatniczym, ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych oraz nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo-usługowych.

(...) Emisja waluty elektronicznej i handel nią (kupno, sprzedaż), za pośrednictwem internetu klasyfikowane są w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług – PKWiU 64.19.30.0 jako Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane.

  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Pozarolnicza działalność gospodarcza o wskazanym nr PKWiU 64.19.30.0 (…) zgodnie z PKWiU mieści się więc w sekcji K Usługi Finansowe i Ubezpieczeniowe.

Organ jednoznacznie stwierdził, że uzyskane dochody z ww. pozarolniczej działalności gospodarczej winny być opodatkowane wg skali podatkowej określonej w art. 27 updof lub w formie podatku liniowego po uprzednim złożeniu oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....