Obowiązek złożenia informacji podatkowej ORD-W1

Paweł Wójciak doradca podatkowy w dziale Doradztwa Podatkowego TaxTone
Osoba fizyczna będąca obywatelem Szwajcarii, mająca tam stałe miejsce zamieszkania, jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę przez szwajcarską spółkę CH A.G. Spółka ta świadczy usługi na rzecz polskiej spółki z o.o., która wypłaca wynagrodzenie spółce szwajcarskiej na podstawie wystawianych faktur.
Wykonanie usług przez CH A.G. wymaga obecności osoby fizycznej w siedzibie polskiej spółki przez ok. 100 dni. Wynagrodzenie osoby fizycznej stale wypłaca CH A.G., która nie ma w Polsce zakładu zagranicznego ani stałej placówki.
Czy polska spółka jest zobowiązana do złożenia informacji ORD-W1 do urzędu skarbowego?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna - zależy od sposobu interpretacji art. 82a § 1 Op.

Coraz częściej zdarza się, że osoby fizyczne posiadające miejsce zamieszkania poza Polską wykonują pracę lub świadczą usługi na rzecz spółki z siedzibą w Polsce, zaś ich wynagrodzenie, wynikające z zawartej umowy, wypłaca inna spółka - z siedzibą za granicą.

Polska spółka nie pozostaje w bezpośredniej relacji umownej z osobą fizyczną świadczącą na jej rzecz pracę lub usługi, jak również nie wypłaca jej żadnego wynagrodzenia z tego tytułu. W konsekwencji nie pełni funkcji płatnika pdof w odniesieniu do przychodów osiąganych przez tę osobę. Może jednak ciążyć na niej obowiązek złożenia informacji ORD-W1, przewidziany w art. 82a § 1 Op.

Wyświetlono 13% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....