O sukcesji i zarządzie sukcesyjnym

Jacek Bajson doradca podatkowy
Magdalena Standarska radca prawny
Sukcesja firmy, czyli przekazanie ogółu praw i obowiązków związanych z działalnoścą gospodarczą następcom, to ważny i aktualny temat dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli jej prowadzenie ponad 20 lat temu, w tym dla właścicieli biur rachunkowych.

O sukcesji można mówić w różnych kontekstach. Można ją rozumieć przede wszystkim jako transfer międzypokoleniowy, pomiędzy rodzicami a dziećmi lub innymi członkami rodziny. W tym zakresie wiele problemów rozwiązuje uchwalona niedawno ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej, która po śmierci indywidualnego przedsiębiorcy umożliwia płynną kontynuację działalności firmy przez jego następców.

  • CEIDG – Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Co jednak zrobić, gdy nie ma komu przekazać przedsiębiorstwa? Warto wówczas odpowiednio wcześnie rozważyć inną formę sukcesji – sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego części inwestorowi zewnętrznemu.

Niezależnie od naszej działalności – jako doradcy podatkowego oraz radcy prawnego – zajmujemy się również pomocą w kojarzeniu inwestorów z właścicielami biur rachunkowych i podatkowych, którzy rozważają ich sprzedaż, a także obsługą prawną takich transakcji. Dlatego w artykule skupimy się na sukcesji zewnętrznej – podzielimy się doświadczeniami związanymi z przeprowadzonymi dotychczas transakcjami, które w naszej ocenie spełnią rolę wskazówki dla osób rozważających sprzedaż przedsiębiorstwa lub pozyskanie dodatkowego kapitału.

Na zakończenie przybliżymy też w ogólnym zarysie aktualne zagadnienia związane z wejściem w życie wspomnianej już ustawy o zarządzie sukcesyjnym. Daje ona właścicielom biur rachunkowych nie tylko możliwość przygotowania sukcesji własnej firmy na wypadek śmierci, ale też uczestniczenia w tym procesie u klientów – w roli zarządcy sukcesyjnego – co stanowi szansę na poszerzenie zakresu świadczonych usług.

Zmiany demograficzne, rozproszenie rynku, robotyzacja

Zanim jednak zaczniemy rozważania nt. sukcesji zewnętrznej, konieczne jest wskazanie na otoczenie biznesowe, w jakim funkcjonują biura rachunkowe.

Pokolenie przedsiębiorców, którzy rozpoczęli prowadzenie działalności na początku lat 90. XX w., wkracza w wiek emerytalny. Problem oczywiście dotyczy nie tylko branży usług księgowych, ale całej generacji polskich przedsiębiorców. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Biznesu Rodzinnego, tylko 9% spośród nich ma przygotowany plan sukcesyjny.

Wyświetlono 10% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....