Numeru rachunku VAT nie trzeba zgłaszać do US

Podatnicy, którym banki/skok otworzą – zarówno przed, jak i po 1.07.2018 – rachunki VAT do rachunków rozliczeniowych oraz imiennych rachunków członka skok, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie mają obowiązku zgłaszania ich do US.

Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Finansów na pytanie Redakcji „Rachunkowości”.

1.07.2018 wchodzi w życie mechanizm podzielonej płatności (MPP) w VAT, w związku z czym do każdego rachunku rozliczeniowego banki/skok otworzą automatycznie (i bezpłatnie) rachunki VAT, na które nabywcy towarów i usług będący podatnikami VAT będą mogli regulować część należności za te zakupy, odpowiadającą kwocie VAT.

  • US – urząd skarbowy

Rachunki takie będą zakładane od 1.07.2018 dla każdego nowego klienta banku/skok (bez potrzeby zawierania odrębnej umowy), zostaną też wcześniej założone klientom, którzy mieli już rachunki rozliczeniowe przed tą datą. O ich numerach banki powiadomią swoich klientów. Czy przedsiębiorcy powinni zgłosić je w US?

Art. 5 ust. 2b pkt 2 i art. 5 ust. 4 ustawy o NIP nakładają na podatników prowadzących działalność gospodarczą obowiązek zgłaszania posiadanych rachunków bankowych. Nie ma jednocześnie przepisu wyłączającego spod tego obowiązku rachunki VAT. Z art. 9 ust. 1 ustawy o NIP wynika z kolei obowiązek aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym przez złożenie zgłoszenia aktualizacyjnego do naczelnika US, nie później niż w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych. Prowadziłoby to do wniosku, że rachunki VAT powinny być przez podatników zgłaszane w formie aktualizacji zgłoszenia identyfikacyjnego.

Z drugiej strony rachunek VAT ma być niejako rachunkiem technicznym, automatycznie zakładanym do każdego konta rozliczeniowego (za wyjątkiem przypadku, gdy klient ma kilka rachunków rozliczeniowych w jednym banku – wtedy co do zasady bank otwiera mu jeden rachunek VAT), a znajomość numeru tego rachunku nie jest potrzebna do dokonania na niego przelewu w ramach MPP.

Zapytane o tę kwestię Ministerstwo Finansów stwierdziło, że przedsiębiorcy nie mają obowiązku zgłaszania rachunków VAT do US. Nie uzasadniło jednak w żaden sposób swojej odpowiedzi.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....