Nowe zasady ubezpieczenia zleceniobiorców od 2016 r.

Andrzej Radzisław radca prawny
Jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z racji wykonywania umów zleceń lub innych tytułów będzie niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia (w 2016 r. - 1850 zł), zleceniobiorca będzie obowiązkowo ubezpieczony emerytalnie i rentowo ze wszystkich tych tytułów.

Tekst zaktualizowany 20.01.2016 r.

Dotąd zleceniobiorca, który jednocześnie wykonywał więcej niż jedną umowę zlecenia, podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej wybranej umowy. Z pozostałych ubezpieczenia emerytalne i rentowe były dobrowolne, a obowiązkowa była tylko składka na ubezpieczenie zdrowotne. Od 1.01.2016 r. obowiązują nowe reguły. Wprowadza je ustawa z 23.10.2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1831).

Składki od wszystkich zleceń przy podstawie niższej od minimalnej pensji

Zleceniobiorca, który równocześnie będzie miał inne tytuły do ubezpieczeń, z tych innych tytułów obowiązkowo będzie podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Ta zasada nie będzie stosowana, jeżeli łączna podstawa wymiaru składek z tytułu wykonywania umów zleceń lub innych tytułów będzie równa co najmniej kwocie minimalnego wynagrodzenia.

[1] Tak jest z uwagi na treść art. 9 ust. 2c ustawy o sus, w myśl którego, gdy podstawa wymiaru składek danej osoby z umowy zlecenia jest niższa od minimalnego wynagrodzenia, to podlega ona obowiązkowo ubezpieczeniom również z innych tytułów, w tym z umowy zlecenia.

Jeżeli więc zleceniobiorca będzie wykonywał dwie umowy i z każdej z nich będzie otrzymywał wynagrodzenie niższe od minimalnego, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym będzie podlegał z obydwu tych umów[1]. Dotyczy to również emerytów i rencistów.

Wyświetlono 21% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....