Nowe kody i zmodyfikowane dokumenty ZUS

Maria Brzezińska
Od 1 listopada zmieniły się niektóre kody ubezpieczenia i ich opisy, nie obowiązuje druk RMUA, pojawiły się nowe pola w dokumentach rozliczeniowych.

To efekt wydania rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9.09.2013 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie określenia wzorów zgłoszeń, imiennych raportów, deklaracji oraz innych dokumentów (Dz. U. poz. 1101). Część zmian obowiązuje już od 19.09.2013 r., inne wejdą w życie 1.04.2014 r.

Modyfikacji poddano dokumenty rozliczeniowe, takie jak imienne raporty (RCA, RZA) oraz deklarację rozliczeniową (DRA). W aktualnej ich wersji składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne wykazywane będą adekwatnie do przewidzianych przepisami źródeł ich finansowania, a ponadto odrębnie wykazywana będzie podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Zmiana w dokumentach zgłoszeniowych (ZUA, ZZA, ZCNA, ZIUA, ZWUA, ZSWA) polegająca na zaciemnieniu pola NIP w bloku danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej wynika z tego, że od 1.09.2011 r. obowiązkowym identyfikatorem numerycznym ubezpieczonego jest PESEL, a w razie jego braku numer dowodu osobistego lub paszportu.

Wyświetlono 26% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....