NIP dla konsorcjum i sposób rozliczenia VAT od wspólnego przedsięwzięcia

Ryszard Kubacki doradca podatkowy
Wraz z drugą spółką występujemy w przetargu. Połączenie sił było konieczne, aby spełniać kryteria formalne. Nie mamy zamiaru tworzyć odrębnego podmiotu (spółki), a działać jedynie jako konsorcjum przy realizacji inwestycji.
Czy musimy wystąpić o nadanie NIP dla konsorcjum? Czy fakturę za usługi ma wystawić konsorcjum? Co z odliczeniem VAT naliczonego?

Przepisy prawa podatkowego ani też cywilnego nie regulują wprost zasad funkcjonowania konsorcjów. Przyjmuje się, że ich zawiązywanie jest dopuszczalne na zasadzie tzw. swobody umów (art. 3531 Kodeksu cywilnego).

Celem działania konsorcjum jest bardzo często chęć realizacji wspólnego przedsięwzięcia, tak jak to opisano w pytaniu. Należy jednak mieć na uwadze, że konsorcjum nie jest podmiotem gospodarczym, nie posiada osobowości prawnej ani podmiotowości prawnej, nie musi być rejestrowane ani mieć odrębnej nazwy czy siedziby. Przeważnie wyznacza swojego "lidera", tj. podmiot, który będzie reprezentował je na zewnątrz. Podmioty tworzące konsorcjum zachowują niezależność w działaniach nieobjętych umową konsorcjum.

Wyświetlono 20% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....