Nieodpłatne świadczenia u ryczałtowca

Aleksander Woźniak

Przedsiębiorca prowadzi działalność opodatkowaną 8,5% ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wykorzystuje do niej pokój, który został mu użyczony.
Czy nieodpłatne użyczenie jest przychodem, a jeśli tak, to według jakiej stawki jest on opodatkowany? Czy również 8,5%?

Nieodpłatne świadczenie jest dla przedsiębiorcy przychodem zgodnie z art. 6 ust. 1 uzpd. W świetle tego przepisu opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 updof. W myśl art. 14 ust. 2 pkt 8 updof przychodem z działalności gospodarczej jest również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

  • IS – izba skarbowa
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • uzpd – ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Stawka ryczałtu wynosi w tym przypadku 3% – art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e uzpd. Przepis ten stanowi, że stawka 3% dotyczy przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5–10 updof.

Jak obliczyć wartość takiego przychodu? Art. 14 ust. 2 pkt 8 updof odsyła do art. 11 ust. 2–2b, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 125 updof.

Zgodnie z art. 11 ust. 2a pkt 3 updof, jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku, to wartość pieniężną takich nieodpłatnych świadczeń ustala się wg równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku. Jeżeli świadczenie byłoby częściowo odpłatne, wówczas przychodem jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń ustaloną wg zasad określonych w ust. 2a a odpłatnością ponoszoną przez podatnika.

Zastrzeżenie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 125 updof, dotyczy świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych, otrzymanych od osób zaliczonych do I i II grupy podatkowej w rozumieniu przepisów o podatku od spadków i darowizn. Są one objęte zwolnieniem z podatku dochodowego. Zwolnienie to stosuje się także do podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (art. 10 uzpd).

Ustawa o podatku od spadków i darowizn (art. 14) zalicza do I grupy podatkowej: małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów. Natomiast II grupa podatkowa obejmuje: zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.

Podsumowując: jeżeli przedsiębiorca korzysta z pokoju użyczonego mu przez osoby zaliczone do I i II grupy podatkowej, to wprawdzie osiąga przychód, ale zwolniony z PIT. Jeżeli natomiast użyczającym jest inna osoba, powinien zapłacić 3% ryczałt od równowartości czynszu, jaki przysługiwałby mu w razie zawarcia umowy najmu pokoju. Potwierdza to interpretacja IS w Katowicach z 5.01.2012 (IBPBI/1/415-1304/11/WRz).

Więcej na temat: „Ryczałt ewidencjonowany”
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Wybór ryczałtu dla działalności indywidualnej przez wspólnika spółki, której przychody przekroczyły 250 tys. euro

Tomasz Krywan
Osoba fizyczna jest wspólnikiem spółki jawnej i korzysta w związku z tym z opodatkowania podatkiem liniowym. Przychody spółki w 2018 wyniosły ok. 2 mln zł. Osoba ta w połowie roku zamierza rozpocząć indywidualną działalność gospodarczą.
Czy będzie mogła wybrać jej opodatkowanie w formie ryczałtu?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Korekta przychodów nie przywróci utraconego prawa do ryczałtu

Aleksander Woźniak
Zmniejszenie przychodów w drodze korekty, która nastąpiła po upływie terminu złożenia oświadczenia o wyborze formy opodatkowania, nie skutkuje przywróceniem prawa do rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Tak wynika z wyroku NSA z 28.11.2018 (II FSK 3382/16).

Podatnik wg pierwotnej deklaracji PIT-28 uzyskał w 2014 przychód przekraczający ustawowy limit (obecnie jest to 250 tys. euro), co skutkowało utratą warunków do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Od 1.01.2015 miał obowiązek zaprowadzenia właściwych ksiąg i opłacania PIT na ogólnych zasadach.


Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zmiany w przepisach dotyczących ryczałtu ewidencjonowanego w 2019

Marcin Sądej Krzysztof Hałub
W ramach uproszczeń w przepisach podatkowych wprowadzono kilka zmian ułatwiających rozliczenia podatników ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – i to zarówno z działalności gospodarczej, jak i z najmu składników prywatnego majątku.

Opisane poniżej zmiany wynikają z ustaw z:

  • 4.10.2018 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2126),
  • 23.10.2018 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2159),
  • 9.11.2018 o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (DzU poz. 2244),
  • 9.11.2018 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU poz. 2246).

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Amortyzacja u ryczałtowca i po przejściu na ogólne zasady opodatkowania

Marcin Sądej
Podatnik korzystający z ryczałtu ewidencjonowanego ma obowiązek ewidencjonowania oraz amortyzowania składników majątku trwałego, ale wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych nie stanowi dla niego kosztu uzyskania przychodów. Odpisy będą natomiast takim kosztem po zmianie formy opodatkowania na zasady ogólne – jednak tylko te dokonywane na bieżąco.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Różnice kursowe u ryczałtowca

Marcin Sądej
Przedsiębiorca prowadzi działalność usługową opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Wykonuje także usługi na rzecz kontrahentów zagranicznych, w związku z czym otrzymuje zapłatę w walutach obcych (przeważnie w euro).
Czy w takim przypadku należy ustalać różnice kursowe? Jak je prawidłowo rozliczyć (wg jakiej stawki ryczałtu)?

Ryczałt ewidencjonowany

Limit 100 tys. zł dla przychodów z najmu u małżonków - jak liczyć

Krzysztof Hałub
O prawie do obniżonej stawki decydują łączne przychody małżonków korzystających z różnych form opodatkowania najmu.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Korekta przychodu nie przywróci utraconego prawa do ryczałtu

Aleksander Woźniak
Korekta przychodu dokonana w następnym lub kolejnym roku podatkowym nie może wpływać na ustalenie prawa do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kto w roku poprzedzającym rok podatkowy osiągnie przychód przekraczający ustawowy limit, musi założyć pkpir oraz płacić PIT na ogólnych zasadach.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Zryczałtowane opodatkowanie przy obrocie kryptowalutami

Marcin Sądej
Czy przychody uzyskiwane z handlu kryptowalutami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Obrót kryptowalutami a ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Przychody uzyskiwane z handlu kryptowalutami w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Ryczałt ewidencjonowany

Opłata recyklingowa od reklamówek u podatnika ryczałtu ewidencjonowanego

Anna Koleśnik
Przedsiębiorca prowadzi działalność usługową w zakresie handlu opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Czy pobieraną od kupujących opłatę recyklingową od toreb foliowych powinien uwzględnić po stronie przychodów objętych ryczałtem, mimo że ma ona niedefinitywny charakter, tzn. podlega wpłacie do budżetu państwa?

Tak. Od 1.01.2018 przedsiębiorcy prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego pobierają opłatę recyklingową od lekkich torb na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczonych do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce. Opłata stanowi dochód budżetu państwa i jest wnoszona na rachunek budżetu do 15 marca roku następnego po roku kalendarzowym, w którym została pobrana (art. 40c ustawy z 13.06.2013 o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi, DzU z 2018 poz. 150).


Ryczałt ewidencjonowany

Ryczałtowe opodatkowanie przychodów serwisu komputerowego

Tomasz Krywan
Przedsiębiorca prowadzący serwis komputerowy rozważa zmianę formy opodatkowania (obecnie jest to podatek liniowy) na ryczałt.
Czy taka zmiana jest możliwa, a jeżeli tak, jaką stawkę ryczałtu należy zastosować do osiąganych przez niego przychodów?

Z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nie mogą korzystać m.in. podatnicy wymienieni w art. 8 ust. 1 uzpd. Wyłączenie nie dotyczy jednak podatników osiągających przychody ze świadczenia usług serwisów komputerowych, tj. klasyfikowanych na gruncie stosowanego dla celów podatkowych PKWiU z 2008 w grupowaniu o symbolu 95.11.10.0 (obejmującym usługi naprawy i konserwacji komputerów i urządzeń peryferyjnych).


Ryczałt ewidencjonowany

Przychody z wynajmu objęte wyższym ryczałtem

Krzysztof Hałub
Osoby, które z tzw. prywatnego wynajmu uzyskają przychody przewyższające 100 tys. zł, od nadwyżki zapłacą zryczałtowany podatek wg stawki 12,5%.

W 2017 przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze – o ile umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej – mogą być objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów na podstawie art. 6 ust. 1a uzpd. Stawka ryczałtu wynosi 8,5% przychodów, bez względu na ich wielkość (art. 12 ust. 3 pkt 1 lit. a uzpd).


Ryczałt ewidencjonowany

Opodatkowanie najmu prywatnego przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie wynajmu

Podatnik (osoba fizyczna) prowadzi działalność gospodarczą. Jako jeden z przedmiotów działalności w CEIDG wpisany jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). Działalność prowadzona jest na zasadach ogólnych – podatek liniowy. Podatnik ma nieruchomość prywatną, nieuwzględnioną w ewidencji środków trwałych firmy.
Czy jej wynajem może być opodatkowany ryczałtem?

Ryczałt ewidencjonowany

Wynajem lokalu użyczonego przez kontrahenta a korzystanie z ryczałtu

Tomasz Krywan
Przedsiębiorca (osoba fizyczna) korzysta z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Jeden z jego kontrahentów zaproponował, że w rozliczeniu za wierzytelność (w miejsce zapłaty za usługę) odda mu do użytkowania lokal, który przedsiębiorca będzie mógł wynajmować.
Czy przychody z wynajmu może on opodatkować w formie ryczałtu?

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....