Niedopłata składki na ubezpieczenie chorobowe a utrata prawa do zasiłku

Maria Brzezińska
Wspólnik spółki cywilnej 18 września ubiegłego roku rozchorował się. Przy zmniejszaniu podstawy wymiaru składek ZUS za wrzesień popełniłam błąd (wyliczyłam zbyt niską podstawę). ZUS po kontroli nakazał skorygować deklarację i dopłacić wszystkie składki i to za cały okres choroby wspólnika.
Co mam robić, czy ZUS może zażądać również zwrotu wypłaconego zasiłku chorobowego?

Aby otrzymać zasiłek chorobowy, na dzień powstania niezdolności do pracy trzeba pozostawać w ubezpieczeniu chorobowym. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, muszą przy tym nieprzerwanie podlegać mu przez co najmniej 90 dni (do wymaganego 90-dniowego okresu wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia, o ile przerwa między nimi nie trwała dłużej niż 30 dni).

Wyświetlono 24% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....