Naprawdę ważni księgowi

Dorota Wyczólkowska
Zdaniem Steve’a Pipe’a[2] księgowi nie cenią się wystarczająco i wielu z nich twierdzi, że „są tylko księgowymi”. W konsekwencji prawda o tym, kim rzeczywiście są księgowi, pozostaje głęboko ukryta. Należy to zmienić.

[1] Opracowanie jest oparte na serii artykułów zmieszczonych na stronie internetowej www.accountingweb.com

[2] Pasjonat zawodu księgowego. W książce The world’s most inspiring accountants prezentuje wyniki badania, którymi objął firmy księgowe, wskazujące na ogromny wpływ o charakterze gospodarczym, społecznym i emocjonalnym, jaki księgowi wywierają na swoich klientów i otaczający<

Badania przeprowadzone przez Steve’a Pipe’a i przedstawione w jego książce pt. Księgowi najbardziej inspirujący na świecie miały na celu rozpoznanie wpływu, jaki na otoczenie wywierają księgowi. Jak się okazało, jest on znaczący i to zarówno pod względem zasięgu, jak i skali. Z badań wynika, że poza zawodami zajmującymi się medycyną nie ma prawdopodobnie drugiej grupy zawodowej, która wywierałaby tak ogromny wpływ na zmiany dokonujące się w życiu, a nie tylko w biznesie wielu osób.

Badanie objęło 57 firm księgowych (biur rachunkowych, firm audytorskich) z 8 krajów i można je uznać za reprezentatywne dla tego zawodu w tym znaczeniu, że księgowi wszędzie mogą i przyczyniają się do poważnych zmian. Ponieważ jednak badanie dotyczyło tylko 57 firm, uchwyciło jedynie mały fragment wkładu księgowych w zmiany, jakie dokonują się na całym świecie. Autor przebadał głównie małe firmy, z których 71% ma 1 lub 2 właścicieli i zatrudnia mniej niż 10 osób. Zajmują się przeważnie obsługą klientów z obszaru MŚP, a zatrudnieni w nich księgowi reprezentują różny poziom wykształcenia i doświadczenia (są to m.in. absolwenci szkół, rekiny korporacyjne, młode matki i emeryci).

Można wskazać 3 główne obszary oddziaływania księgowych: biznes, ludzie i kwestie społeczne. Na podstawie analizy wyłonił się następujący obraz konkretnych przejawów oddziaływania firm księgowych:

Korzystne zmiany w biznesie

 • 19 firm uratowanych przed likwidacją,
 • 4 nowe biznesy, z których 1 osiągnął wartość ponad 3 mln funtów w ciągu 2 lat,
 • 562 nowe miejsca pracy i uratowane dotychczasowe miejsca pracy,
 • wzrost sprzedaży o 33% (w 1 przypadku o 1,8 mln funtów),
 • wzrost zysków o 142% (w 1 przypadku o 700 tys. funtów),
 • zamiana straty 100 tys. funtów na zysk 600 tys. funtów,
 • pozyskanie lepszych klientów,
 • umożliwienie inwestycji 200 tys. funtów w sprzęt poprawiający produktywność,
 • wyasygnowanie 1,5 mln funtów na wykup menedżerski i przyszłą ekspansję firmy,
 • wprowadzenie klienta do normalnego nurtu obsługi bankowej,
 • doprowadzenie do podwyżki wynagrodzeń dla pracowników.

Nie jest to koniec listy…

Korzystne zmiany w życiu ludzi

Ci sami klienci odnieśli także znaczne korzyści natury osobistej. Obszary życia osobistego, na których księgowi mieli wpływ, obejmowały:

Wyświetlono 16% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....