Najem i usługi dodatkowe - jak poprawnie je fakturować w świetle wyroku TSUE

Przemysław Powierza doradca podatkowy, Tax Partner w RSM Poland
Czy najem lokalu i dostawa mediów (energii elektrycznej, cieplnej, gazu, wody i odbiór ścieków) na rzecz najemcy to jedna, łącznie opodatkowana, usługa najmu, czy są to usługi odrębne i powinny być opodatkowane stawkami VAT właściwymi dla nich? Kwestię tę rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w orzeczeniu z 16.04.2015 r. w sprawie Wojskowej Agencji Mieszkaniowej w Warszawie (C-42/14).
Jakie praktyczne wskazówki płyną z tego wyroku dla polskich podatników?

Problem dotyczy sporej rzeszy wynajmujących nieruchomości - co najmniej od kilku lat nie było w tej kwestii jednolitości w interpretacjach Ministra Finansów ani w orzecznictwie polskich sądów administracyjnych.

  • TSUE – Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Na wstępie należy podkreślić, że orzeczenie TSUE nie jest rewolucyjne. Trybunał po raz kolejny odniósł do konkretnego stanu faktycznego ugruntowane już zasady rozróżniania świadczeń odrębnych i świadczeń złożonych.

Przy okazji usługi wynajmu nieruchomości wskazał na kryteria, którymi należy się kierować, rozstrzygając, czy usługa ta stanowi w danym konkretnym przypadku świadczenie złożone (kompleksowe), czy jedno z wielu świadczeń odrębnych.

Po pierwsze: tradycyjnie już - i całkowicie słusznie - położono nacisk na ocenę charakteru świadczenia pod kątem ekonomicznym - cytując za orzeczeniem TSUE w sprawie Field Fisher Waterhouse (nr C-392/11): świadczenie należy uznać za pomocnicze w stosunku do świadczenia głównego, jeżeli nie stanowi ono dla klienta celu samo w sobie, lecz służy skorzystaniu w jak najlepszy sposób ze świadczenia głównego usługodawcy.

Po drugie: sprawdzenia wymaga, czy umowa o świadczenia dodatkowe do usługi wynajmu została zawarta z wynajmującym (bo tak uzgodniono między stronami, taki był ich zgodny zamiar i wyłącznie w takim przypadku całość wynajmu ma ekonomiczny sens z punktu widzenia najemcy). Może się mianowicie okazać, że najemca mógłby samodzielnie podpisać umowy na świadczenia dodatkowe z usługodawcami wybranymi według własnego uznania i nie wypaczałoby to sensu świadczenia usługi podstawowej. W pierwszym przypadku będziemy mieć raczej do czynienia ze świadczeniem złożonym, podczas gdy w drugim - raczej z kilkoma odrębnymi świadczeniami.

Wyświetlono 36% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....