Nagroda roczna w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego
Czy do podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy wliczyć tę nagrodę, mimo że została wypłacona w tym samym miesiącu, w którym urodziło się dziecko, a nie w miesiącach poprzedzających?
Nie, nagrody rocznej za 2020 nie należy uwzględniać w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego, ponieważ w podstawie tej nagrodę roczną wlicza się za rok poprzedzający powstanie niezdolności do pracy z tytułu macierzyństwa.
- ustawa zasiłkowa – ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa
Z art. 36 ust. 1 i 2 oraz art. 47 ustawy zasiłkowej wynika, że w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego uwzględnia się przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikom za okres 12 mies. poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, a jeżeli ubezpieczenie chorobowe trwa krócej, za okres pełnych kalendarzowych miesięcy tego ubezpieczenia.
Składniki roczne, do których w myśl art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku zgodnie z postanowieniami układów zbiorowych pracy lub przepisami o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania tego zasiłku, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłków zgodnie z zasadą określoną w art. 42 ust. 3 tej ustawy. Wlicza się je do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
Nagrody rocznej za ten sam rok kalendarzowy, z którego wynagrodzenie uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku, nie należy zatem doliczać do tej podstawy, nawet gdy za ten rok została już wypłacona. Powinna być bowiem doliczona 1/12 nagrody za rok poprzedzający.
Jeżeli natomiast pracownik nie przepracował całego poprzedniego roku kalendarzowego z powodu zatrudnienia w trakcie tego roku, wówczas nagroda roczna powinna być uwzględniona w podstawie wymiaru w wysokości proporcjonalnej do pełnych kalendarzowych miesięcy tego zatrudnienia. Taki sposób uwzględniania składnika w podstawie wymiaru zasiłków rocznego nie wynika bezpośrednio z ustawy zasiłkowej, ale zagadnienie to wyjaśnia ZUS w swoim komentarzu z grudnia 2019.
W rozpatrywanym przypadku podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi zatem przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownicy za okres od grudnia 2019 do listopada 2020. Do obliczonego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia należy doliczyć 1/2 nagrody rocznej wypłaconej pracownicy za rok 2019 w kwocie przypadającej na listopad i grudzień 2019.