Nagroda roczna dla pracownika - koszt kasowy czy memoriałowy

Edyta Głębicka doradca podatkowy
Kiedy nagroda roczna za 2015 r. wypłacona pracownikowi do 31.03.2016 r. jest kosztem podatkowym - w 2015 czy 2016 r.? Nagroda jest wypłacana zgodnie z układem zbiorowym spółki i pracodawca ma obowiązek ją wypłacić. Za nienaganną pracę przysługuje prawo do nagrody rocznej w wysokości 8,5% podstawy, jaką stanowi wynagrodzenie za pracę wypłacone za rok poprzedni w ramach wynagrodzeń osobowych, za czas efektywnie przepracowany, z uwzględnieniem wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy. Wyłączeniu z podstawy podlegają dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i nagrody.
Nagroda przysługuje pracownikowi po przepracowaniu co najmniej 10 miesięcy. Warunkiem uzyskania prawa do niej jest pozostawanie w stosunku pracy na dzień wypłaty nagrody.Nagroda przysługuje pomimo nieprzepracowania stosownego okresu w przypadku: pracowników powołanych do służby wojskowej, powrotu z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego, powrotu do pracy byłego pracownika po utracie przez niego prawa do renty, przejścia na emeryturę lub rentę z powodu niezdolności do pracy albo na świadczenie rehabilitacyjne, a także zgonu pracownika. Wysokość nagrody rocznej w takich przypadkach przelicza się proporcjonalnie do okresu przepracowanego, za który ona przysługuje.

Odpowiedź na wątpliwość Czytelnika wymaga rozstrzygnięcia, czy koszt nagrody rocznej w opisanych okolicznościach jest kosztem bezpośrednio czy pośrednio związanym z przychodami danego roku, a jeśli pośrednio, to czy koszt podatkowy powstanie na zasadzie memoriału, czy też kasowo (a zatem dopiero w dacie wypłaty nagrody).

Wątpliwość dotycząca nagród rocznych w kontekście kosztów uzyskania przychodów była już przedmiotem wielu interpretacji podatkowych, a nawet wyroków sądów administracyjnych. Przegląd tychże wskazuje jednoznacznie, że będzie to koszt pośrednio związany z przychodami, który można potrącić dla celów podatkowych, zależnie od okoliczności, na zasadzie memoriału lub kasowo - analogicznie jak wynagrodzenie za pracę.

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....