Nadpłata podatku od nieruchomości i obowiązek korekty kosztów

Jarosław Sekita doradca podatkowy w Meritum Doradcy Podatkowi sp. z o.o.
Spółka z o.o. wystąpiła o zwrot nadpłaty podatku od nieruchomości. Skorygowaliśmy deklarację, w której błędnie została wykazana podstawa opodatkowania.
Czy nadpłacony podatek od nieruchomości jest kosztem uzyskania przychodów? Czy zwrot tej nadpłaty stanowi przychód?

Zagadnienie to rodzi kontrowersje. Organy podatkowe obecnie aprobują stanowisko, że nadpłacony podatek od nieruchomości (niezależnie od przyczyn powstania nadpłaty) pozostaje kosztem uzyskania przychodów w okresie, w którym został zaliczony do takich kosztów. Otrzymany zwrot nadpłaty rodzi zaś przychód (zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 6 updop).

Przykładowo IS w Łodzi w piśmie z 17.12.2012 r. (IPTPB3/423-329/12-2/GG) uznała, że nadpłata podatku od nieruchomości (wynikająca wyłącznie z błędu podatnika) spełnia definicję kosztu uzyskania przychodów. Na podatniku nie ciąży obowiązek korekty podatkowej, co jednocześnie oznacza, że przychodem podatkowym jest otrzymany zwrot nadpłaty. Podobne stanowisko zajęła IS w Warszawie w interpretacji z 24.07. 2012 r. (IPPB3/423-276/12-2/EŻ). Analogiczny pogląd ta sama IS przedstawiła w interpretacji z 15.01.2010 r. (IPP-B5/423-695/09-2/PJ), uznając za koszt uzyskania przychodów nadpłatę w VAT spowodowaną błędną interpretacją przepisów przez podatnika.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....