Nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa a PCC

Grzegorz Gębka doradca podatkowy
Spółka zamierza kupić od innego przedsiębiorcy działający sklep (nieruchomość, wyposażenie, etc.). Transakcja ta będzie zakwalifikowana jako nabycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa (zcp) – nie będzie podlegać VAT.
Czy jednak wystąpi obowiązek zapłaty PCC?

Ustawa o VAT w art. 6 pkt 1 wprost stanowi, że transakcja zbycia przedsiębiorstwa lub zcp nie podlega opodatkowaniu. Zakładając, że zakup rzeczywiście będzie dotyczył zcp (kryteria, które należy spełniać, wynikają z definicji zcp zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT), nie wystąpi tu podatek VAT.

  • IS – izba skarbowa
  • NSA – Naczelny Sąd Administracyjny

Jeśli chodzi o PCC, to organy podatkowe jednomyślnie przyjmują, że katalog czynności opodatkowanych zawarty w art. 1 ust. 1 ustawy o PCC jest katalogiem zamkniętym. Oznacza to, że niewymienione tam transakcje nie podlegają opodatkowaniu (zob. interpretacja IS w Katowicach z 12.07.2016 r., IBPB-2-1/4514-320/16/BJ). Na tej podstawie można by przyjąć, że nabycie zcp – jako niewymienione w ustawie – nie podlega PCC. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednak, że nie jest to wniosek prawidłowy.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....