Możliwość niestosowania przepisu uor w celu rzetelnego i jasnego przedstawienia sytuacji majątkowej

Nasza spółka z o.o. posiada zarejestrowany urzędowo wytworzony własnymi siłami znak towarowy, który początkowo jako nienabyte prawo nie został wprowadzony do ksiąg rachunkowych. Jego wartość – 100 mln zł – potwierdza wycena rzeczoznawcy. Znak ten został wniesiony jako aport do innej spółki (Wn konto „Długoterminowe aktywa finansowe”, Ma konto „Wartości niematerialne i prawne”), ale przedtem został wprowadzony do ksiąg jako „Wartości niematerialne i prawne” (Wn konto 02), a jego równowartość zarejestrowano drugostronnie na kapitale z aktualizacji (Ma konto 80-3). Na zastrzeżenie biegłego rewidenta, że tego składnika aktywów nie było w księgach rachunkowych, powołaliśmy się na art. 4 ust. 1b uor – naszym zdaniem chodzi tu o wyjątkowy przypadek, wymagający ujawnienia ze względu na wymóg rzetelności danych w sprawozdaniu finansowym (przewaga treści nad formą). W spółce, do której znak towarowy został wniesiony jako aport, jego wartość w kwocie 1 mln zł ujęto na kapitale podstawowym (jest to wartość udziału), zaś 99% (resztę) jako agio – na kapitale zapasowym.
Czy nasze postępowanie jest prawidłowe?

Wyświetlono 28% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....