Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty adiacenckiej

Anna Koleśnik doradca podatkowy
W 2016 spółka z o.o. kupiła grunty, które zakwalifikowała obecnie do towarów handlowych (są przeznaczone na sprzedaż). W związku ze wzrostem ich wartości, spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej przez gminę, w lipcu 2018 została wydana decyzja o naliczeniu opłaty adiacenckiej.
Jak rozliczyć taką opłatę w kosztach podatkowych spółki?

Opłata adiacencka jest lokalną opłatą publiczną. W myśl art. 4 pkt 11 ustawy z 21.08.1997 o gospodarce nieruchomościami (DzU 2018 poz. 121, dalej ustawa) jest ona ustalana w związku ze:

  • wzrostem wartości nieruchomości spowodowanym budową urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, budżetu UE lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi albo
  • scaleniem i podziałem nieruchomości, a także podziałem nieruchomości.

Wyświetlono 23% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....