Modernizacja budynku – odliczenie i korekta naliczonego VAT

Piotr Kaim doradca podatkowy
Spółka jest właścicielem budynku, w którym prowadzi hotel. Zgodnie z decyzją zarządu budynek zostanie zmodernizowany (ulepszony), m.in. będzie wymieniona winda. VAT naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z modernizacją wyniesie 50 tys. zł. W najbliższym czasie budynek ma być wykorzystywany wyłącznie do działalności hotelowej, opodatkowanej VAT. Być może jednak za kilka lat spółka zmieni profil działalności na długoterminowy najem lokatorski (zwolniony z VAT) albo sprzeda budynek i będzie to transakcja zwolniona z VAT.
Czy spółka ma prawo do odliczenia VAT zapłaconego przy ulepszeniu budynku? Czy będzie zobowiązana do korekty odliczenia w przypadku sprzedaży budynku lub rozpoczęcia działalności zwolnionej z VAT?

Spółka może odliczyć VAT zapłacony w związku z modernizacją. Jednak będzie musiała skorygować podatek naliczony, jeżeli – w ciągu 9 lat od końca roku, w którym modernizacja zostanie zakończona – przeznaczenie budynku ulegnie zmianie i zacznie on być wykorzystywany do działalności zwolnionej z VAT. Przez zmianę przeznaczenia należy rozumieć także sprzedaż budynku zwolnioną z VAT. Nie będzie wówczas konieczna korekta historycznych deklaracji, w których podatek został odliczony – korekta VAT nastąpi w rozliczeniach za okresy następujące po zmianie przeznaczenia budynku.

  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego, zapłaconego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. Warunek ten jest spełniony, jeżeli okoliczności towarzyszące zakupom (m.in. rodzaj prowadzonej przez podatnika działalności) wskazują, że towary lub usługi będą wykorzystywane do działalności opodatkowanej.

Wyświetlono 22% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....