Minimalny podatek od przychodów z budynków w 2018 i 2019

Łukasz Chłond partner w TaxTone
W ramach updop i updof wprowadzono nowy rodzaj podatku – od przychodów z tytułu własności środka trwałego położonego na terytorium Polski. W trakcie 2018 znacznie zmieniono jego konstrukcję, a przy okazji i nazwę. Zmiany na korzyść podatników weszły w życie z mocą wsteczną. Te niekorzystne zaczną obowiązywać od 1.01.2019.

Nowy podatek wprowadzony od 1.01.2018 (ustawą nowelizującą updop i updof z 27.10.2017, DzU poz. 2175) miał zapobiegać unikaniu opodatkowania (poprzez niewykazywanie dochodu) przez duże spółki nieruchomościowe (np. deweloperów) posiadających nieruchomości komercyjne znacznej wartości i czerpiących z nich przychody – stąd danina ta została nazwana podatkiem minimalnym. Został jednak zakwestionowany przez Komisję Europejską i od 19.07.2018 nastąpiła zmiana przepisów go regulujących (ustawa z 15.06.2018, DzU poz. 1291, dalej nowelizacja). W efekcie od 1.01.2019 podatek od przychodów z budynków stanie się dużo bardziej powszechny i będzie dotyczyć znacznie szerszego kręgu podatników oraz obiektów niż obecnie.

Budynki objęte podatkiem minimalnym

Podatnicy mają obowiązek rozliczenia podatku minimalnego, począwszy od pierwszego miesiąca roku podatkowego rozpoczętego po 31.12.2017. Objął on wszystkie budynki spełniające kryteria wskazane w updop/updof, stanowiące własność podatnika (od których dokonuje on odpisów amortyzacyjnych) wg stanu na 1.01.2018, niezależnie od tego, kiedy przyjęto je do ewidencji środków trwałych.

  • IS – izba skarbowa
  • updof – ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych
  • KIS – Krajowa Informacja Skarbowa

Obecnie danina obciąża następujące budynki, stanowiące środki trwałe o wartości początkowej przekraczającej 10 mln zł:

  • handlowo-usługowe sklasyfikowane w KŚT jako: centrum handlowe, dom towarowy, samodzielny sklep i butik, pozostały budynek handlowo-usługowy,
  • budynki biurowe sklasyfikowane jako takie w KŚT.

Obowiązek obliczenia podatku spoczywa wyłącznie na podatnikach, którzy faktycznie uzyskują przychody z takich budynków. Początkowo nie było istotne, z jakiego źródła. W art. 6 nowelizacji – z mocą wsteczną od 1.01.2018 – ograniczono zakres opodatkowania do budynków oddanych w całości albo części do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze.

Wyświetlono 9% treści artykułu

w sprzedaży

Spis treści artykułu
Spis treści artykułu:

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....