Mały ZUS – zgłoszenie tylko do 8 stycznia

Przedsiębiorcy, których przychody z 2018 zmieściły się w limicie 63 tys. zł, mogą w 2019 skorzystać z obniżonych składek społecznych (tzw. małego ZUS), zależnych od wysokości uzyskiwanego przychodu. Pod warunkiem jednak, że zgłoszą to do ZUS w odpowiednim terminie.

Termin wynosi 7 dni liczonych od:

  • 1 stycznia (czyli upływa 8.01.2019) – jeśli przedsiębiorca kontynuuje działalność prowadzoną w 2018 albo jeśli z końcem grudnia 2018 zakończył korzystanie z preferencyjnych składek (liczonych od podstawy wynoszącej 30% minimalnego wynagrodzenia; mały ZUS nie przysługuje osobom uprawnionym do tej preferencji),
  • pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub jej wznowienia,
  • pierwszego dnia, w którym przedsiębiorca w trakcie roku spełni warunki do małego ZUS (np. skończył mu się okres opłacania preferencyjnych składek) i chce z niego skorzystać.

Chcąc opłacać mały ZUS, przedsiębiorcy kontynuujący działalność prowadzoną w 2018 muszą do 8.01.2019:

  • wyrejestrować się z ubezpieczeń (na druku ZUS ZWUA) z kodem 05 10 bądź 05 12 (a jeśli z końcem grudnia skończyli opłacać preferencyjne składki, to z kodem 05 70 lub 05 72),
  • zgłosić się do ubezpieczeń społecznych (ZUS ZUA) z kodem 05 90 albo 05 92 (jeśli mają rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Zgodnie z wyjaśnieniami zamieszczonymi na stronie internetowej ZUS termin ten dotyczy także osób, które aktualnie są zwolnione z obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (mają inny tytuł do tych ubezpieczeń, np. umowę o pracę w pełnym wymiarze, czy pobierają zasiłek macierzyński), ale przewidują, że w trakcie roku skończy się im to zwolnienie (np. przestaną pobierać zasiłek od kwietnia 2019).

Takie osoby – podlegające obecnie wyłącznie ubezpieczeniu zdrowotnemu – chcąc potem skorzystać z małego ZUS, do 8.01.2019 powinny wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) i złożyć zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 90 albo 05 92 (jeśli mają rentę z tytułu niezdolności do pracy).

Uwaga: nowa ulga nie obejmuje składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeśli ktoś rozpoczynał lub zawieszał działalność gospodarczą w ciągu roku kalendarzowego, limit przychodów podlega proporcjonalnemu zmniejszeniu.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....