Limitowanie wydatków na usługi niematerialne – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Ograniczenie kosztów z tytułu nabycia usług niematerialnych od podmiotów powiązanych należy stosować już w trakcie roku podatkowego, przy wyliczaniu wysokości zaliczek na CIT.

Tak wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

  • updop – ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych

Od 1.01.2018 podatników CIT obowiązuje ograniczenie wysokości kosztów uzyskania przychodów z tytułu wydatków na niektóre usługi niematerialne i prawa, nabywane bezpośrednio lub pośrednio od podmiotów powiązanych. Wprowadził je nowy art. 15c updop. Przepis ten budzi liczne wątpliwości interpretacyjne. Przede wszystkim dotyczą one katalogu usług objętych tym ograniczeniem. Resort finansów potwierdził, że nie odnosi się ono do usług prawnych, księgowych, w tym audytu finansowego, oraz usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu.

Pełna treść wyjaśnień Ministerstwa jest dostępna TUTAJ .

Nie są nim też objęte koszty bezpośrednio związane z wytworzeniem lub nabyciem przez podatnika towaru lub świadczeniem usługi. Tu również pojawiły się wątpliwości, o jakie koszty chodzi. Według Ministerstwa Finansów koszt, o którym mowa, to koszt usług i/lub prawa w jakimkolwiek stopniu „inkorporowanych” w produkcie, towarze lub usłudze. Jest to zatem koszt, który wpływa na finalną cenę danego towaru lub usługi, jako (zazwyczaj) jeden z wielu wydatków niezbędnych do poniesienia w procesie produkcji, dystrybucji danego dobra lub świadczenia określonej usługi. Koszt ten powinien przy tym być możliwy do zidentyfikowania, jako czynnik obiektywnie kształtujący cenę danego dobra lub usługi. Przykładowo jest to koszt nabycia prawa do wykorzystania znaków towarowych służących do oznakowania produktów sprzedawanych przez podatnika.

Ministerstwo podało również inne przykłady kosztów mieszczących się w tej kategorii (niepodlegających ograniczeniom z art. 15e):

  • nabycie licencji do zdjęć wykorzystanych w albumach, kalendarzach, książkach,
  • nabycie licencji na potrzeby świadczenia umowy dystrybucyjnej,
  • nabycie prawa do korzystania z wizerunku postaci z filmów animowanych bądź fabularnych poprzez ich zamieszczenie na własnym produkcie,
  • nabycie praw do wykorzystania utworu muzycznego w przygotowanym dla klienta spocie reklamowym,
  • nabycie przez agencję reklamową usługi (outsourcing) wykorzystanej do kampanii reklamowej realizowanej na rzecz jej klienta,
  • nabycie przez firmę doradczą usługi doradczej od podmiotu powiązanego wykorzystanej na potrzeby usługi świadczonej przez tę firmę.

Ponadto w wyjaśnieniach wskazano wzór na obliczenie limitu kosztów usług niematerialnych i objaśniono, jak należy go stosować.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....