Limit 10 tys. zł od 2019 także dla ulepszeń starych środków trwałych

Anna Koleśnik doradca podatkowy

Od 2018 podwyższono graniczną kwotę wydatków na ulepszenia środków trwałych zwiększające ich wartość początkową – z 3,5 do 10 tys. zł. Nowy limit nie objął jednak ulepszeń środków trwałych oddanych do używania we wcześniejszych latach. Obecnie ten błąd naprawiono.

Mocą ustawy z 27.10.2017 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (DzU poz. 2175), która weszła w życie 1.01.2018, postanowiono, że wydatki na ulepszenia środków trwałych, których wartość nie przekracza 10 tys. zł, mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

W przepisach przejściowych zastrzeżono jednak, że nowy limit stosuje się do składników majątku przyjętych do używania po 31.12.2017. Rozwiązanie to było krytykowane, gdyż przy każdym ulepszeniu trzeba by badać, kiedy ulepszany składnik został przyjęty do używania, i pamiętać o limicie 3,5 tys. zł, o którym w nowych przepisach nie ma już mowy.

Na szczęście ustawodawca zdecydował się to zmienić, co nastąpiło ustawą z 23.10.2018 o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 2159).

Przez zmianę w art. 11 ustawy z 27.10.2017 ujednolicono limit na poziomie 10 tys. zł dla ulepszeń wszystkich środków trwałych. Niestety, z literalnego brzmienia przepisów wynika, że zmiana ta wchodzi w życie od 1.01.2019, a nie z mocą wsteczną (tymczasem Ministerstwo Finansów na łamach prasy zapowiadało, że obejmie ona również ulepszenia dokonane w 2018). Jeśli więc organy podatkowe nie przyjmą odmiennej, korzystnej dla podatników interpretacji, to ulepszenia „starych” środków trwałych poczynione w 2018, których kwota przekracza 3,5 tys. zł, a nie przekracza 10 tys. zł, będą musiały być amortyzowane, a nie uznane za jednorazowy koszt. Byłoby to jednak sprzeczne z celem omawianej nowelizacji, która wg resortu finansów miała ujednolicić zasady podatkowego traktowania ulepszeń środków trwałych, niezależnie od daty przyjęcia ich do używania.

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....