Licencja na program komputerowy – kiedy powstaje obowiązek podatkowy VAT

Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy
Spółka z o.o. udziela krajowym odbiorcom (głównie firmom) licencji na wytworzone oprogramowanie własne, a także sprzedaje licencje dotyczące oprogramowania obcego (sublicencjonowanie). Umowy licencyjne (zarówno na oprogramowanie własne, jak i obce) nie przewidują przeniesienia majątkowych praw autorskich do programów komputerowych. Sprzedając licencje, spółka wykorzystuje różne modele biznesowe, m.in. udziela licencji bezterminowych z jednorazowym terminem płatności określonym z góry.
Jak w takim przypadku określić moment powstania obowiązku podatkowego w VAT (spółka rozlicza VAT miesięcznie)?

Obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą dostawy towarów lub wykonania usługi (art. 19a ust. 1 ustawy o VAT). Usługi przyjmowane częściowo uznaje się również za wykonane w przypadku wykonania części usługi, dla której to części określono zapłatę (art. 19a ust. 2 ustawy o VAT).

Usługę, dla której w związku z jej świadczeniem ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te płatności lub rozliczenia, do momentu zakończenia świadczenia tej usługi. Usługę świadczoną w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla której w związku z jej świadczeniem w danym roku nie upływają terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonaną z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia jej świadczenia (art. 19a ust. 3 ustawy o VAT).

  • IS – izba skarbowa

Usługa udzielania licencji nie należy do usług podzielnych w sensie gospodarczym, co wyklucza zastosowanie art. 19a ust. 2 ustawy o VAT. Usługę tę uznaje się za wykonaną w momencie jej faktycznego wykonania, chyba że strony transakcji w związku z jej świadczeniem ustaliły następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń odnoszące się do określonych okresów rozliczeniowych – wtedy moment jej wykonania należy ustalić zgodnie z art. 19a ust. 3.

Wyświetlono 26% treści artykułu

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....