Łatwiej sprawdzić status kontrahenta w VAT

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej udostępniło wyszukiwarkę podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.
  • KAS – Krajowa Administracja Skarbowa

Jest to skutek wejścia w życie ustawy z 24.11.2017 o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych (DzU poz. 2491).

Zdaniem resortu finansów wprowadzona od 13.01.2018 możliwość wyszukania informacji nt. podmiotów niezarejestrowanych, wykreślonych lub przywróconych do rejestru VAT, ułatwi ocenę i umożliwi weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Zminimalizuje też ryzyko nieświadomego udziału w tzw. karuzelach VAT.

Udostępniane publicznie wykazy prowadzone przez Szefa KAS zawierają listy podmiotów:

  • dla których naczelnik US nie dokonał rejestracji zgodnie z art. 96 ust. 4a ustawy o VAT,
  • które zostały wykreślone przez naczelnika US z rejestru jako podatnicy VAT zgodnie z art. 96 ust. 9 albo ust. 9a ustawy o VAT,
  • których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona zgodnie z art. 96 ust. 9h–j ustawy o VAT.

Informacje można wyszukiwać wg numeru NIP lub fragmentu nazwy wyszukiwanego podmiotu. W wynikach wyszukiwania podawana jest m.in. data rejestracji, odmowy rejestracji albo wykreślenia z rejestru oraz przywrócenia zarejestrowania jako podatnika VAT.

Informacje prezentowane w wyszukiwarce nie mają mocy dokumentu urzędowego.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....