Kwity autostradowe jako dowody księgowe

Tomasz Krywan doradca podatkowy

Przedsiębiorca odbywa podróże służbowe samochodem osobowym stanowiącym środek trwały w prowadzonej działalności. Ponosi m.in. koszty przejazdów płatnymi polskimi autostradami, udokumentowane kwitami autostradowymi. Czy na podstawie tych kwitów może ujmować koszty w pkpir?

Tak. Podstawą zapisów w pkpir są dowody księgowe, m.in. faktury (§ 12 ust. 3 pkt 1 rozporządzenia pkpir).

  • MF – Minister Finansów
  • IS – izba skarbowa
  • pkpir – podatkowa księga przychodów i rozchodów

Jak jednocześnie stanowi § 3 pkt 4 rozporządzenia MF z 3.12.2013 w sprawie wystawiania faktur (DzU poz. 1485), faktura dokumentująca przejazd autostradą (podobnie jak faktura za przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km, wystawiana w formie biletu jednorazowego przez podatników uprawnionych do świadczenia usług polegających na przewozie osób: kolejami normalnotorowymi, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami) powinna zawierać:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.

Kwity autostradowe otrzymywane przez osoby korzystające z płatnych autostrad w Polsce zawierają te dane. W konsekwencji stanowią faktury, a więc dowody księgowe w rozumieniu przepisów rozporządzenia pkpir. Na ich podstawie podatnicy mogą zatem ujmować koszty przejazdów autostradami płatnymi w pkpir.

Na marginesie: organy podatkowe potwierdzają, że koszty w pkpir mogą być ujmowane również na podstawie zagranicznych kwitów autostradowych (po uzupełnieniu ich przez podatników o brakujące dane spośród wymienionych w § 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia pkpir oraz po przeliczeniu na złote zgodnie z § 12 ust. 4 rozporządzenia pkpir). Tak wynika m.in. z pism IS w Poznaniu z 25.06.2009 (ILPB1/415-467/09-3/AG) i Łodzi z 24.11.2014 (IPTPB1/415-478/14-4/SJ).

w sprzedaży

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....