Kto w imieniu spółki kapitałowej zawiera umowę z audytorem – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Umowę o badanie sprawozdania finansowego z firmą audytorską podpisuje kierownik jednostki. W przypadku wieloosobowego zarządu nie muszą to być wszyscy jego członkowie, a tylko uprawnieni do reprezentowania spółki zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami reprezentacji.

Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów przesłanych w odpowiedzi na pytanie miesięcznika „Rachunkowość”.

Art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości nakłada na kierownika jednostki obowiązek zawarcia z firmą audytorską umowy o badanie sprawozdania finansowego w terminie umożliwiającym firmie audytorskiej udział w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych.

Art. 3 ust. 1 pkt 6 zawiera definicję kierownika jednostki, wskazując, że chodzi o członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy – członków tego organu.

Pojawiło się więc pytanie, czy w przypadku zarządu wieloosobowego dla ważności umowy z audytorem (i w konsekwencji ważności badania) konieczne jest podpisanie jej przez wszystkich członków zarządu.

Powołując się na systemową wykładnię przepisów ustawy o rachunkowości, Ministerstwo Finansów uznało, że definicja kierownika jednostki nie reguluje zasad podpisywania dokumentów ani reprezentacji jednostki na zewnątrz, dlatego skoro ustawodawca wskazał podmiot zobowiązany do zawarcia umowy, ale nie przesądził, kto jest zobowiązany do jej podpisania, można uznać, że podpisanie umowy może nastąpić zgodnie z obowiązującymi w jednostce zasadami reprezentacji, a zatem nie musi być podpisana przez wszystkich członków organu.

Ministerstwo zastrzegło jednocześnie, że z uwagi na literalne brzmienie art. 3 ust. 1 pkt 6, interpretacja gramatyczna, zgodnie z którą w przypadku wieloosobowego organu zarządzającego umowa powinna być zawarta przez wszystkich członków tego organu, jest również dopuszczalna i można znaleźć argumenty na jej poparcie.

Niemniej jednak Ministerstwo Finansów przychyliło się do wykładni systemowej, która jest bardziej „życiowa” i korzystniejsza dla jednostek gospodarczych.

zobacz też w najnowszym wydaniu:

Rachunkowość i Podatki - grudzień 2018

Aktualności

Temat miesiąca

Podatki

VAT
CIT i PIT
Ryczałt ewidencjonowany

Księgi i ewidencje

Księgi rachunkowe
Księga przychodów i rozchodów

ZUS Przedsiębiorcy

Pracownicy

Prawo Pracy
Składki ZUS
Świadcznia pracownicze
Wynagrodzenia

Działalność gospodarcza

Biuro rachunkowe

Logowanie

email:

hasło:

 

 

Logowanie za pomocą emaila

Jeżeli nie pamiętasz hasła albo nie masz konta, to wyślemy na Twój email wiadomość weryfikującą. Po kliknięciu w link z emaila będziesz zalogowany na urządzeniu do chwili wylogowania.

email:

Klikając w poniższy link zgadzasz się na zapisanie podanych w formularzu danych i wykorzystywanie ich zgodnie z polityką przetwarzania danych dostępną w dokumencie ⇒Polityka przetwarzania danych osobowych (RODO)⇐

 

Logowanie do za pomocą emaila

Sprawdzanie danych....